Հիմնական ռեսուրսը պետք է ուղղվի բանակին, այլապես հետևանքները շատ ծանր են լինելու․ Պատգամավոր
Պաշտպանության նախարարը մի քանի օր առաջ հայտարարեց, որ Զինված ուժերի մի քանի հազար զինծառայող ատեստացիան հաղթահարել է և առավել բարձր աշխատավարձ է ստանում, սակայն «մոռացավ» նշել, որ այդ թվից ավելի շատ մարդ էլ շեմը չի հաղթահարել: Այդ մասին գրել է «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը։
«Ու սա, ի դեպ, այն դեպքում, որ այն դեռ կամավոր հիմունքներով է իրականացվում` առավելապես դիմում եմ պատրաստված զինծառայողները:
Այն պարտադիր է այն զինծառայողների համար, որոնք պաշտոնի առաջխաղացում են ունենում:
Ընդ որում` օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ պատճառներով, ատեստացիայի մասին օրենք ընդունելուց հետո` 1-1.3 տարի անց, բանակի քիչ մասն է կարողացել մասնակցել այդ գործընթացին:
Շարունակում եմ պնդել, որ նույնիսկ այդ օրենքի շրջանակներում` համապատասխան կարգ սահմանելու դեպքում, հնարավոր էր որոշակի արդյունք ստանալ, բայց ինչպես մյուս հարցերում, կառավարությունը գնում է ամենադանդաղ, վատ ճանապարհով:
Զինված ուժերի և երկրի պաշտպանության առաջնահերթություններից ելնելով, եթե մի կողմ դնենք ատեստացիան, ապա որպես հրատապություն պահանջող քայլ, գոնե պետք է գնալ մարտական հերթապահություն իրականացնող անձնակազմի հավելավճարների էական բարձրացման (շուրջ 50 հզ.) ճանապարհով, հակառակ դեպքում առկա սուր խնդիրներն այնպիսի ծավալի կհասնեն, որ դրանք բանակի առաջ դրված նույնիսկ նվազագույն խնդիրները չեն լուծի:
Այստեղ ես ոչ այդքան խոսում եմ աշխատավարձի բարձրացման մասին որպես մոտիվացիա, որքան զինծառայողների և նրանց ընտանիքների նվազագույն խնդիրների լուծման հնարավորություն, որի պայմաններում ոչ միայն նորմալ «տուն պահել» կստացվի, այլև զինծառայողը հնարավորություն կունենա կենտրոնանալ ծառայության, այլ ոչ թե ծանր կենցաղի վրա:
Այսօր հիմնական ռեսուրսը պետք է ուղղվի բանակին` և´ հրատապ, և´ երկարաժամկետ ծրագրերի համար: Եթե սա զուգահեռ չարվի, ապա հետևանքները շատ ծանր են լինելու»:

Депутат: Основные ресурсы должны быть направлен на армию, иначе последствия будут очень тяжелыми
Министр обороны несколько дней назад заявил, что несколько тысяч военнослужащих Вооруженных Сил прошли аттестацию и получают высокую зарплату, но "забыл" упомянуть, что многие люди из этого числа не переступили порог. Об этом написал секретарь фракции "Честь имею" Тигран Абрамян.
«И это, кстати, в том случае, когда аттестация также проводится на добровольной основе и особенно обращаются подготовленные военнослужащие.
Она обязательна для военнослужащих, получивших повышение.
Причем по объективным и субъективным причинам через 1-1,3 года после принятия закона об аттестации лишь небольшая часть армии смогла поучаствовать в этом процессе.
Я продолжаю настаивать на том, что даже в рамках этого закона, если бы был установлен соответствующий порядок, можно было бы получить определенный результат, но, как и в других вопросах, правительство идет самым медленным, худшим путем.
Исходя из приоритетов вооруженных сил и обороны страны, если оставить аттестацию в сторону, то в качестве шага, требующего срочности, нам следует как минимум пойти по пути значительного увеличения (около 50 тысяч) премий личного состава, несущего боевое дежурство, в противном случае существующие острые проблемы достигнут такого масштаба, что не смогут решить даже минимальные проблемы, стоящие перед армией.
Здесь я говорю не столько о повышении зарплаты как о мотивации, сколько о возможности решать минимальные проблемы военнослужащих и их семей, при которых будет достигнуто не только нормальное "содержание семьи", но и у военнослужащего появится возможность сосредоточиться на служении, а не на тяжелой жизни.
Основные ресурсы  должны быть направлены на армию, как для срочных, так и для долгосрочных проектов. Если этого не сделать параллельно, последствия будут очень тяжелыми».