Առաջին անգամ է, որ մենք սիգի հետ հարաբերվում ենք որպես պետություն. Նիկոլ Փաշինյան (Տեսանյութ)
Առաջին անգամ կառավարությանը հաջողվել է Սևանա լճում սիգի ձվադրման ժամկետում առնվազն 95 ու ավելի տոկոսով բացառել սիգի որսը, այս մասին կառավարության նիստում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ինչու եմ ասում 95 ու ավելի տոկոս, որովհետև այդ արգելքի շրջանում 1-2 դեպք էլի բացահայտվեց, երբ որս էր իրականացվում։  3-րդ Հանրապետության պատմության մեջ առաջին անգամ է նման բան տեղի ունենում, երբ իրականում այդ արգելքը գործադրվում է»,- ասաց նա։
Ըստ Փաշինյանի՝ այս ամենը տեղի է ունեցել Պարեկային ոստիկանության ներդրման շնորհիվ ու օգնությամբ։
Վարչապետը հայտարարեց, որ պլանավորում են 2024 թվականին Սևան լճի ջրային պարեկային ոստիկանությունը համալրել նոր տեխնիկայով։
Նա ասաց, թե մի ձևակերպում կանի, որը, գուցե, տարօրինակ հնչի։
«Առաջին անգամ է, որ մենք սիգի հետ հարաբերվում ենք որպես պետություն, սա շատ կարևոր արձանագրում է »,- ընդգծեց Փաշինյանը։

Никол Пашинян: Мы как государство впервые имеем дело с сигом
Впервые правительству удалось исключить охоту на сига как минимум на 95% и более в период нереста сига в озере Севан, об этом заявил премьер-министр Никол Пашинян на заседании правительства.
«Почему я говорю 95% и более, потому что за время этого запрета все же были выявлены 1-2 случая незаконной ловли рыбы. Это первый раз в истории Третьей Республики, когда происходит что-то подобное, когда этот запрет фактически реализуется», - сказал он.
По словам Пашиняна, все это произошло благодаря и при помощи Патрульной службы.
Премьер-министр сообщил, что в 2024 году планируется оснастить водную Патрульную полицию озера Севан новой техникой.
Он сказал, что сделает формулировку, которая может показаться странной.
«Мы как государство впервые имеем дело с сигом, это очень важно констатировать»,- подчеркнул Пашинян.