«Ժողովուրդ». Փաշինյանի թիմը քիչ-քիչ մաշվում է, պակասում են հավատարիմների շարքերը
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «2022 թվականին, Ազգային ակադեմիայի գնահատականով, Սևանում եղել է 4700 տոննա Սիգ, 2023-ին՝ 3900 տոննա։ Փաստը մնում է փաստ, որ Շրջակա միջավայրի նախարարության նախարար Հակոբ Սիմիդյանը այդպես էլ չկարողացավ կատարել իրեն հանձնարարվածը և չվերահսկեց ապօրինի ձկնագողությունը։
Վարչապետ Փաշինյանը երեկ Կառավարության նիստում Սիմիդյանի վրա բարկացավ, ակնարկեց, որ նրան հանձնարարված աշխատանքները մնում են անկատար։ Սիմիդյանը, ի պատասխան, նշեց. «Մինչև 2024 թվականի սեպտեմբերի 1-ը ձկնորսները կարող են դիմել շուրջ 257 տոննա քվոտայի շրջանակներում օրինական որս իրականացնելու համար»։ Սիմիդյանը տեղեկացրեց, որ 2020-21 թթ. քվոտան եղել է 300 տոննայի շրջանակներում, 2022-23 թվականին եղել է 600 տոննայի շրջանակներում։ Փաշինյանը, այս տվյալներն ավելի բացելով, նշեց. «600 տոննա քվոտայի դիմաց մենք իրացրել ենք 566.1 տոննա ձուկ: Այսինքն՝ մենք բոլորս գիտենք, որ կրկնակի ավել որս է արվում, բայց նույնիսկ այս քվոտան, որի դիմաց պետք է վճարում ապահովվեր, մենք գոնե սիգի այդ 600 տոննայի վճարը չենք կարողացել ապահովել։ Սա անընդունելի բան է, բայց ավելի մեծ խնդիր է այն, որ 2023-ին այդ ցուցանիշն ավելի է նվազել, դարձել է 390 տոննա»։
Այսինքն՝ ստացվում է, որ ամեն տարի ավելացվում է Սևան բաց թողնվող Սիգի և Իշխանի քանակը, սակայն տարեվերջին Սևանում Սիգի, Իշխանի քանակը ձկնագողերի շնորհիվ կրկնակի պակասում է։
2024 թվականին «Սևանի իշխանի պաշարների վերականգնման և ձկնաբուծության զարգացման» հիմնադրամը դրամաշնորհային մրցութով Շրջակա միջավայրի նախարարությունից ստացել է 495 մլն 700 հազար դրամ։ Պայմանագրով նախատեսված է հատկացված գումարը ծախսել ձկների կերի, հատուկ մասնագիտական ծառայությունների, անհրաժեշտ նյութերի ձեռք բերման և այլ անհրաժեշտ ծառայությունների համար։
Նախատեսված է 3-ից 5 գրամ և 5-ից 20 գրամ քաշով Իշխան գեղարքունի տեսակի մանրաձուկ բաց թողնել Սևան։ Նույն դրամաշնորհի արժեքը 2023 թվականին կազմել է 495 մլն 691 հազար դրամ, իսկ 2022 թվականին՝ 300 մլն դրամ։
Արդյունքում ստացվեց այնպես, որ, ըստ տվյալների, տարեցտարի ձկնաբուծության համար պետության կողմից տրամադրվող դրամաշնորհների քանակը կայունանում է, սակայն ավելանում է ձկնորսության և ձկնագողության մակարդակը։ Հենց այս պատճառով էլ Փաշինյանը դժգոհ է նախարար Սիմիդյանի աշխատանքից։
Հիշեցնենք, որ «Ժողովուրդ» օրաթերթը գրել էր, որ Հակոբ Սիմիդյանը հեռացվող նախարարների շարքին է դասվում, քանի որ Նիկոլ Փաշինյանը նրա աշխատանքից էլ է դժգոհ, ինչպես Վահան Քերոբյանի դեպում։ Այս անգամ Փաշինյանը ոչ թե հեռացնելու նպատակով է հոխորտում նախարարների վրա, այլ անում է այնպես, որ նրանք ինքնակամ հրաժարական ներկայացնեն։
Փաշինյանը Սիմիդյանի հարցով կտրուկ քայլեր չի ձեռնարկում, քանի որ չի կարողանում գտնել որևէ մեկին, ով կցանկանա աշխատել իր հետ և իր ղեկավարած կառավարությունում։ Ստացվում է, որ Փաշինյանի թիմը քիչ-քիչ մաշվում է, և պակասում են հավատարիմների շարքերը»։

«Жоховурд»: Команда Пашиняна постепенно изнашивается, ряды преданных сокращаются
Газета "Жоховурд" пишет : «В 2022 году, по оценке Национальной академии, в Севане было 4700 тонн Сига, в 2023 году - 3900 тонн. Факт остается фактом: министр окружающей среды Акоп Симидян не смог выполнить порученное ему задание и не проконтролировал незаконную ловлю рыб.
Премьер-министр Пашинян вчера на заседании правительства рассердился на Симидяна, намекнул, что порученные ему работы остаются невыполненными. Симидян в ответ отметил: «До 1 сентября 2024 года рыбаки могут обратиться к нам за легальным выловом рыбы в пределах квоты около 257 тонн». Симидян сообщил, что квота в 2020-21 году находилась в пределах 300 тонн, в 2022-23 году - в пределах 600 тонн.
Пашинян, раскрывая далее эти данные, упомянул. «По квоте в 600 тонн мы реализовали 566,1 тонны рыбы. То есть мы все знаем, что  что ловля ведется вдвое больше, но даже при данной квоте, по части которой должна была быть обеспечена выплата, нам не удалось обеспечить хотя бы выплату этих самых 600 т. сига. Это неприемлемая практика, но более серьезная проблема в том, что в 2023 году эта цифра еще больше снизится до 390 тонн».
Другими словами, получается, что каждый год количество сига и форели, выпущенных в Севан, увеличивается, но в конце года количество сига и форели в Севане уменьшается в два раза из-за незаконной ловли рыб.
В результате выяснилось, что по данным количество грантов, предоставляемых государством на рыбоводство, с каждым годом стабилизируется, но уровень вылова и кражи рыбы увеличивается. Именно по этой причине Пашинян недоволен работой министра Симидяна.
Напомним, что ежедневная газета "Жоховурд" писала, что Акоп Симидян входит в число министров, которых следует отстранить, поскольку Никол Пашинян, как и в случае с Вааном Керобяном, недоволен его работой. На этот раз Пашинян не пытается отстранить министров, а заставляет их уйти в отставку по собственному желанию.
Пашинян не предпринимает резких шагов в отношении Симидяна, поскольку не может найти никого, кто хотел бы работать с ним и в возглавляемом им правительстве. Получается, что команда Пашиняна понемногу изнашивается, а ряды преданных сокращаются».