«Մեղավորները կենթարկվեն պատասխանատվության»․  Հայաստանի ռազմական ոստիկանությունը հայտարարել է՝ հետաքննում է սահմանին կրակոցների մասին տեղեկատվությունը
12/02/2024 18:56
«Մեղավորները կենթարկվեն պատասխանատվության»․ Հայաստանի ռազմական ոստիկանությունը հայտարարել է՝ հետաքննում է սահմանին կրակոցների մասին տեղեկատվությունը
ՀՀ ՊՆ ռազմական ոստիկանությունը հաղորդագրություն է տարածել․
«Ադրբեջանական լրատվամիջոցների տարածած տեղեկատվությունը Հայաստան-Ադրբեջան պետական սահմանի Կապան-Զանգելան հատվածում ս/թ փետրվարի 12-ին հայաստանցի դիրքապահների կողմից կրակ բացելու մասին հետաքննվում է: Վերադաս հրամանատարության կողմից գրավոր հրամաններով հստակ սահմանված են այն դեպքերը, երբ զինծառայողը, իրադրությունը գնահատելով, կարող է եւ/կամ պարտավոր է կրակ բացելու որոշում կայացնել: Նախնական տեղեկատվությամբ փետրվարի 12-ին տվյալ տեղամասում նման իրադրություն առկա չի եղել: Այս հանգամանքը հաստատվելու պարագայում հրամանը խախտելու դեպքի մեղավորները կենթարկվեն պատասխանատվության»:

Военная полиция МО Армении: «Информация, распространенная азербайджанскими СМИ об открытии огня армянскими военнослужащими на участке Капан-Зангелан, расследуется»
12/02/2024 19:03
Военная полиция МО Республики Армения распространила сообщение:
«Информация, распространенная азербайджанскими СМИ о том, что 12 февраля на участке Капан-Зангелан армяно-азербайджанской государственной границы армянские военнослужащие открыли огонь, расследуется. Письменными приказами вышестоящего командования четко определены случаи, когда военнослужащий, оценив ситуацию, может и/или обязан принять решение об открытии огня. По предварительной информации, 12 февраля на данном участке такой ситуации не было. В случае подтверждения этого обстоятельства виновные в нарушении приказа будут привлечены к ответственности».