Հիշեք Հրաչյա Հովհաննիսյանին, ով հայրենիքից երբեք չբողոքեց, հայրենիքից երբևէ չնեղացավ, ծառայեց հայրենիքին՝ անմնացորդ նվիրումով
15/02/2024 14:48
Փետրվարի 13-ին Ներքին Հանդի դիրքերում մարտական հերթապահություն իրականացնելիս՝ թշնամու դիպուկահարի դավադիր կրակոցից զոհվեցին 4 երկրապահներ, նրանցից մեկը Հրաչյա Հովհաննիսյանն էր։ Նրա վերաբերյալ կենսագրական տվյալներ է հայտնում ազգականներից Վարդան Բալայանը։
«Վազգեն Առաջին կաթողիկոսի պատգամ-կոչով էր ապրում. մեկ սիրտ, մեկ հոգի, մեկ առաքելություն, առանց այդ մեկության ու միասնության անհնար կլինի բուժել մեր վերքերը, ցրել մեր տագնապները, հույս տածել մեր արդար սպասումների լուծման նկատմամբ ու հավատալ հայոց գալիքին:
Արցախից, որտեղից սերում էր հայրը, նրա հոգին էր, Սյունիքը՝ իր պաշտելի մոր ծննդավայրը, նրա սիրտն էր, առաքելությունը՝ հայրենիքին անմնացորդ նվիրումով ծառայելը:
2016-ին 59 տարեկան էր, Մելլաթ բանկի իրավաբանական բաժնի պետ՝ բարձր աշխատավարձով, բայց առաջին օրից կամավորագրվեց ու մեկնեց Արցախ: Հետո եղավ աշխատանքից անօրինական ազատում՝ Արցախի հյուսիս-արևելքում անօրինական զինված ստորաբաժանման կազմում Ադրբեջանի Հանրապետության դեմ ռազմական գործողությունների մասնակցության պատճառով աշխատանքից անհարգելի բացակայության պատճառաբանությամբ: Երկու տարուց ավելի տևած դատավարական պայքարում երեք դատական ատյանում պաշտպանեց հայրենիքը պաշտպանելու իր իրավունքը ու փոխհատուցման գումարից երեք միլիոնից ավելի փոխանցեց Զինվորների ապահովագրության հիմնադրամին: 44-օրյա պատերազմի առաջին օրից Հադրութում էր, պատերազմից հետո՝ ռազմական վերապատրաստման դասընթացներ, վարժանքներ, մարտական հերթապահություն դիրքերում:
Ինձ համար դժվար էր գրել, բառեր չէի գտնում, բայց ...
Շատերն այսօր խոսում են տարիքի մասին՝ 67 տարեկան: Քիչ չեն մարդիկ, ում թվում է՝ պատեհ առիթ են գտել հայրենիքի պաշտպանությանը կամավորագրման ներկա համակարգը քննադատելու համար և իրենց թույլ են տալիս՝ սահման՝ մեր զինվորին օգնության մեկնող մարդկանց հասցեին ավելորդ պիտակումներ:
... Հիշեք Հրաչյա Հովհաննիսյանին, ով հայրենիքից երբեք չբողոքեց, հայրենիքից երբևէ չնեղացավ, ծառայեց հայրենիքին անմնացորդ նվիրումով՝ նրան խենթ սիրահար զինվորի նման:
Մեկ սիրտ, մեկ հոգի, մեկ առաքելություն: Հանգչիր խաղաղությամբ, Անմահների բանակի հավերժ զինվոր»,- գրել է Բալայանը։

Запомните Грачья Ованнисяна, который никогда не жаловался на Родину, никогда не обижался на Родину, самоотверженно служил Родине
15/02/2024 15:09
13 февраля 4 добровольца, одним из которых был Грачья Ованниссян, погибли от огня вражеского снайпера во время несения боевого дежурства на позициях Неркин Ханда. Биографические сведения о нем приводит Вардан Балаян, один из его родственников.
«Он жил по наставлениям и посланиям Католикоса Вазгена Первого: одно сердце, одна душа, одна миссия, без этого единства  невозможно будет залечить наши раны, рассеять наши тревоги, надеяться на решение наших праведных ожиданий и верить в будущее армянства.
Арцах, откуда родом его отец, был его душой, Сюник, родина его обожаемой матери, был его сердцем, его миссией было служить Родине с неизменной преданностью.
В 2016 году ему было 59 лет, был начальником юридического отдела банка «Меллат» с высокой зарплатой, но он с первого дня записался добровольцем и поехал в Арцах. Затем произошло незаконное увольнение с работы по причине неуважительного отсутствия в связи с участием в боевых действиях против Азербайджанской Республики в составе незаконного вооруженного формирования на северо-востоке Арцаха. Свое право защищать Родину он отстоял в трёх судебных инстанциях в судебной тяжбе, длившейся более двух лет. Он находился в Гадруте с первого дня 44-дневной войны, после войны – курсы военной подготовки, учения, боевое дежурство на позициях.
Мне было тяжело писать, я не мог найти нужных слов, но...
Немало людей, которые нашли возможность раскритиковать действующую систему добровольчества на защиту Родины, и позволяют себе неуместное навешивание ярлыков на людей, идущих на помощь нашим воинам на границе.
Запомните Грачья Ованнисяна, который никогда не жаловался на Родину, никогда не обижался на Родину, самоотверженно служил Родине, как безумно любящий ее солдат.
Одно сердце, одна душа, одна миссия. Покойся с миром, вечный солдат Бессмертной Армии", - написал Балаян.