Նավթը չէ կարևոր, այլ՝ մարդկային ռեսուրսը. հրեաները դա ապացուցում են. Արմեն Մինասյան (Տեսանյութ)
«Ռեսուրսները, անշուշտ, կարևոր են, բայց ռեսուրսները նաև անեծք են։ Հատկապես 20-րդ դարում նավթը, նավթավերամշակման գործընթացը բավականին բացասաբար են ազդել այն հասարակությունների վրա, որոնք հանկարծակի նավթ են հայտնաբերել։ Խոսուն է Նորվեգիայի օրինակը, որը տասնամյակներ շարունակ եղել է կոռուպցիայի բացակայության տեսանկյունից գլոբալ առաջատարը, իսկ նավթ հայտնաբերելուց հետո աստիճանաբար զիջել է դիրքերը»,-«Օբյեկտիվ» հաղորդմանն ասել է քաղաքագետ Արմեն Մինասյանը:
«Մենք պետք է հասկանանք, որ նավթը ժամանակավոր է։ Իհարկե, մի մարդու կենսագրության տեսանկյունից բավական երկարատև է նավթի գործոնը, բայց պատմական հեռանկարում՝ կարճատև, փոքր էֆեկտ ունի: Ամենամեծ ռեսուրսը մարդկային ռեսուրսն է: Հայաստանը քիչ, թե շատ ունի, ուներ մարդկային ռեսուրս․ պետք էր մարդկային այդ կապիտալը ճիշտ ուղղորդել, ճիշտ օգտագործել։ Ցավոք, չի արվել:
ժամանակակից իրականությունում կան շատ դեպքեր, երբ մարդկային կապիտալը  հակադրվում է նավթադոլարներին: Հրեա ժողովուրդը դիմադրում է աշխարհի նավթային ռեսուրսների կեսից ավելիին տիրապետող երկրներին, պարզվում է՝ բավական հաջող էլ դիմադրում է, այսինքն՝ նավթը չէ կարևոր։ Ավելին՝ մենք տեսնում ենք, որ Լատինական Ամերիկայում ներկայումս հետախուզված պաշարներով աշխարհի առաջատար երկիրը Վենեսուելան է, բայց ողջ Լատինական Ամերիկայում ամենավատը ապրում են հենց Վենեսուելայում»։

Армен Минасян: Важна не нефть, а человеческий ресурс: Евреи это доказывают (Видео)
«Ресурсы, конечно, важны, но ресурсы — это еще и проклятие. Особенно в 20 веке нефть, процесс переработки нефти, оказала весьма негативное влияние на общества, внезапно обнаружившие нефть. Показателен пример Норвегии, которая десятилетиями была мировым лидером по отсутствию коррупции, но после открытия нефти постепенно потеряла свои позиции". Об этом в программе "Объектив" заявил политолог Армен Минасян.
«Мы должны понимать, что нефть – явление временное. Конечно, с точки зрения биографии одного человека нефтяной фактор достаточно долгосрочен, но с исторической точки зрения он имеет кратковременное, небольшое влияние. Самый большой ресурс – это человеческий ресурс. Армения имеет и имела более или менее человеческие ресурсы: необходимо было правильно направить и использовать этот человеческий капитал. К сожалению, этого не было сделано.
В современной реальности немало случаев, когда человеческий капитал противопоставляется нефтедолларам. Еврейский народ сопротивляется странам, владеющим более половиной мировых запасов нефти, оказывается, сопротивляется вполне успешно, то есть нефть не важна. Более того, мы видим, что Венесуэла является ведущей страной мира по разведанными на данный момент запасами нефти в Латинской Америке, но во всей Латинской Америке хуже всего живут в Венесуэле».