ՄԻՊ-ն ընդունել է ԱՄՆ դեսպանի գլխավորած պատվիրակությանը, ներկայացրել է ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածների իրավունքների պաշտպանությանն առնչվող հարցեր
17/02/2024 10:23
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանն ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Քրիստինա Քվինի գլխավորած պատվիրակությանը։
Ողջունելով հյուրերին՝ Անահիտ Մանասյանը ներկայացրել է պաշտպանի գործունեության ուղղությունները՝ ընդգծելով կանանց, երեխաների, ազգային փոքրամասնությունների, հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանության, հավաքների ազատության իրավունքի, քաղաքացիական և սոցիալ-տնտեսական իրավունքների, զինված ուժերում, քրեական վարույթի շրջանակում անձանց իրավունքների պաշտպանության, ատելության խոսքի, անհանդուրժողականության մթնոլորտի, խտրականության դեմ պայքարի շրջանակներում և մի շարք այլ ոլորտներում իրականացվող աշխատանքները։
Պաշտպանը ներկայացրել է նաև Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց իրավունքների պաշտպանությանն առնչվող հարցեր, հատուկ անդրադարձել է անձամբ իր և աշխատակազմի կողմից իրականացված փաստահավաք աշխատանքներին։ Փաստագրված տեղեկություններն ամփոփվել են Մարդու իրավունքների պաշտպանի արտահերթ զեկույցում:
Հանդիպման շրջանակում, ի թիվս այլնի, անդրադարձ է կատարվել մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում ԱՄՆ ՄԶԳ/Հայաստանի կողմից իրականացվող ծրագրերին, որոնք նպաստում են ժողովրդավարության և իրավական միջավայրի զարգացմանը։
Դեսպան Քրիստինա Քվինն էլ իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության և արդյունավետ քննարկման համար՝ կարևորելով պաշտպանի հաստատության գործունեությունը մարդու իրավունքների պաշտպանության պատշաճ համակարգի ամրապնդման հարցում։

Омбудсмен приняла делегацию, возглавляемую послом США, представила вопросы, связанные с защитой прав вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха
17/02/2024 11:08
Омбудсмен Армении Анаит Манасян приняла делегацию, возглавляемую Чрезвычайным и Полномочным послом США в Армении Кристиной Куинн
В ходе встречи Манасян представила направления деятельности Защитника прав человека, уделив особое внимание защите прав женщин, детей, национальных меньшинств, лиц, имеющих инвалидность, гражданским и социально-экономическим правам и др.
Омбудсмен также представила вопросы, связанные с защитой прав лиц, насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха, в частности, коснувшись работы по сбору фактов, проводимых ею лично и аппаратом офиса. Задокументированная информация обобщена во внеочередном докладе омбудсмена.
В свою очередь, Куинн поблагодарила за прием и эффективное обсуждение, упомянув о важности деятельности института омбудсмена в вопросе укрепления надлежащей системы защиты прав человека.