Ստեփանակերտում Ադրբեջանի մշակութային ցեղասպանության հերթական զոհն է դարձել բարերար, ազգային գործիչ Ալեք Մանուկյանի արձանը. Ահազանգ
19/02/2024 12:25
Արցախի «Մեսրոպ Մաշտոց» համալսարանի Կովկասագիտության կենտրոնի ղեկավար Հովիկ Ավանեսովն ահազանգում է Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետությունում մշակութային ցեղասպանության հերթական դեպքի մասին։
«Բռնազավթված Արցախում Ադրբեջանը շարունակում է ոչնչացնել հուշարձանները: Այս քաղաքականությունն իրականացվում է պետական մակարդակով, որի նպատակն է բռնազավթված Արցախում ամբողջովին ոչնչացնել հայկական հետքը:
2023 թվականի դեկդեմբերի 24-ին «LACHIN CITY AZER ALİ» ադրբեջանական յութուբյան ալիքը հրապարակեց տեսանյութ Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակերտից: Տեսանյութի նախնական ուսումնասիրությունից ու վերլուծությունից ակնհայտ դարձավ, որ Ադրբեջանի մշակութային ցեղասպանության հերթական զոհն է դարձել բարերար, ազգային գործիչ Ալեք Մանուկյանի արձանը:
Ալեք Թագվորի Մանուկյանը ծնվել է 1901թ. հունիսի 28-ին, Զմյուռնիայում: 1929թ. հիմնել է «Մասկո» միջազգային ընկերությունը։ 1968թ. հիմնել է «Ալեք Մանուկյան» մշակութային հիմնադրամը։ ՀՀ Ազգային Հերոս (14.10.1994)։ Պարգևատրվել է ՀՀ բարձրագույն «Հայրենիք» շքանշանով։ Մահացել է 1996թ. հուլիսի 10-ին, Դետրոյթում:
Միջազգային քրեական դատարանի 8-րդ հոդվածը օկուպացված տարածքներում մշակութային ժառանգության ոչնչացումը միջազգային ռազմական հանցագործություն է համարում․ «Արգելվում է դիտավորյալ ուղղորդել հարձակումները կրոնին, կրթությանը, արվեստին, գիտությանը կամ բարեգործական նպատակներին նվիրված կառույցների, պատմական հուշարձանների, հիվանդանոցների վրա, եթե դրանք ռազմական թիրախներ չեն»: Համաձայն «Զինված հակամարտությունների ժամանակ մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին» 1954 թվականի Հաագայի կոնվենցիայի 4-րդ հոդվածի՝ արգելված է մշակութային ժառանգության հանդեպ վանդալիզմի, գողության, կողոպուտի, յուրացման, թշնամանքի և հաշվեհարդարի ցանկացած գործողություն»։

В Степанакерте памятник меценату, национальному герою Алеку Манукяну стал очередной жертвой культурного геноцида Азербайджана: «Омбудсмен культуры Айка» Овик Аванесов бьет тревогу
19/02/2024 12:56
Руководитель Центра Кавказоведения университета Месроп Маштоц Овик Аванесов предупреждает об очередном случае культурного геноцида со стороны Азербайджана в Республике Арцах.
«Азербайджан продолжает уничтожать памятники в оккупированном Арцахе. Эта политика реализуется на государственном уровне, цель которой – полностью уничтожить армянский след в оккупированном Арцахе.
24 декабря 2023 года азербайджанский YouTube-канал "LACHIN CITY AZER ALİ" опубликовал видео из Степанакерта, столицы Арцаха. Из предварительного изучения и анализа видео стало очевидно, что памятник меценату, народному деятелю Алеку Манукяну стал очередной жертвой культурного геноцида Азербайджана.
Алек Тагворович Манукян родился 28 июня 1901 года в квартале Касаба города Змюрния. В 1929 году о организовал международную компанию «Masco». В 1968 году он создал культурный фонд «Алек Манукян». Национальный герой Республики Армения (14.10.1994). Награжден высшим орденом Республики Армения  «Родина». Он умер10 июля 1996 года в Детройте.
Статья 8 Международного уголовного суда рассматривает уничтожение культурного наследия на оккупированных территориях как международное военное преступление. «Запрещается целенаправленное нападение на структуры, занимающиеся религией, образованием, искусством, наукой или благотворительными целями, исторические памятники, больницы, если только они не являются военными целями». Согласно статье 4 Гаагской конвенции 1954 года о защите культурных ценностей в случае вооруженного конфликта, запрещаются любые акты вандализма, кражи, грабежа, присвоения, враждебности, репрессий в отношение культурного наследия».