Արմավիր գյուղի մանկապարտեզն արդեն ջեռուցվում է արևային ֆոտովոլտային կայանով
Տարիներ շարունակ Արմավիրի մարզի Արմավիր գյուղի մանկապարտեզը ձմռանը հարկադրված աշխատել է պարապուրդի ռեժիմով: Հարյուր տարի առաջ կառուցված՝ ֆունկցիոնալ այլ նշանակության շենքը բարձր առաստաղ ունի․ ներսում բավարար ջերմություն ապահովելու համար շատ էներգիա սպառելու անհրաժեշտություն է լինում: Չնայած մարզի համեմատաբար մեղմ կլիմային՝ գազով աշխատող կաթսաները զգալի ծախսեր են պահանջում: Էլեկտրական սալիկներից ու վառարաններից օգտվելն էլ ապահով չէ փոքրիկների համար: Այդ ամենը, սակայն, արդեն անցյալում է:
Վիվա-ՄՏՍ-ի ու Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) ջանքերով այս տարվանից մանկապարտեզում գործում է արևային ֆոտովոլտային կայան՝ զրոյացնելով էներգիայի ծախսերը: Կայանը գործում է 22,5 կվտ/ժամ դրվածքային հզորությամբ և ունի 21 կվտ/ ժամ հզորությամբ աշխատող էլեկտրական 2 կաթսա: Արտադրած էներգիան թույլ է տալիս ապահովել մանկապարտեզի բնականոն աշխատանքը և անգամ նոր խումբ բացելու հնարավորություն ստեղծում::
«Արևի երկրում արևից չօգտվելը մեծ բացթողում կլինի: Հատկապես հիմա, երբ մարդկանց կյանքը հեշտացնելու և դրանով հանդերձ՝ ռեսուրսները խնայելու միտում կա աշխարհում, պետք է օգտվել տեխնոլոգիաների ընձեռած հնարավորություններից: Մեզ համար դա ռազմավարական ուղղություններից է, ինչը դրսևորվում է թե´ ծրագրերի, թե´ մեր հիմնական գործունեության մեջ։ Մենք արևային ֆոտովոլտային կայանները դիտարկում ենք որպես բջջային ցանցի արդիականացման բաղադրիչ: Սա պատասխանատու մոտեցման և երկարաժամկետ ներդրման մոդել է, որից շահում են և մարդիկ, և բնությունը, և տնտեսությունը»,-ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
«Համատեղ ջանքերով մենք ոչ միայն փոփոխություն ենք բերում համայնքների էներգետիկ ենթակառուցվածքներում, այլև խրախուսում ենք կայուն կենսակերպն ու բնահեն մտածելակերպը։ Նման ծրագրերը չափազանց կարևոր են Հայաստանում ավելի կայուն ու ամուր համայնքներ կերտելու ճանապարհին»,-ասել է Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի տնօրեն Ռուբեն Խաչատրյանը:
Մանկապարտեզի տնօրեն Վիկտորյա Ավագյանը բարձր է գնահատում Վիվա-ՄՏՍ-ի և Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի գործընկերությամբ իրականացված ծրագիրը: Ուրախ է, որ արևային կայանի շնորհիվ մանկապարտեզի ծրագրերը կախված չեն լինի եղանակային պայմաններից:
Հայաստանի մարզերում իրականացվող բնապահպանական այսօրինակ ծրագրերով Վիվա-ՄՏՍ-ն ու Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը նվազեցնում են գյուղական համայնքների ծախսերն ու ակտիվացնում են բնակիչների կյանքը։
Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) հիմնադրվել է 2002 թվականին, 2012 թվականից Բնության պահպանության միջազգային միության (IUCN) անդամ կազմակերպություն է: FPWC-ի առաքելությունն է հանրայնացնել Հայաստանի եզակի բնական ժառանգության և կենսաբազմազանության պահպանման կարևորությունը, բարձրաձայնել և լուծել առկա բնապահպանական խնդիրները: Հիմնադրամը նպատակ ունի մեղմել մարդկու և վայրի բնության հակամարտությունը և դրա հետևանքները՝ նվազեցնելով բուսական և կենդանական տեսակների վերացման ռիսկերը: Կենսաբազմազանության պահպանումը, բնապահպանական կրթությունը, համայնքների զարգացումը և հանրային իրազեկումը FPWC-ի գործունեության հիմնական ուղղություններն են։ Ավելին իմանալու համար այցելեք www.fpwc.org.

В селе Армавир для отопления детского сада задействованы фотоэлектрические станции
В течение многих лет детский сад в селе Армавир Армавирского марза отапливался дровами. Построенное около ста лет назад здание детского сада изначально имело другое предназначение; наличие высоких потолков требовало много энергии, чтобы обеспечить в помещении необходимую температуру. Несмотря на сравнительно мягкий климат региона, газовые котлы требуют значительных затрат. Использование электрообогревателей и плит небезопасно для детей. Однако все это уже в прошлом.
Усилиями Вива-МТС и Фонда охраны дикой природы и культурных ценностей (FPWC) с этого года в детском саду задействована солнечная фотоэлектрическая электростанция, позволяющая значительно снизить затраты на электроэнергию. Система работает с установленной мощностью в 22,5 кВт/ч и имеет два электронагревателя мощностью в 21 кВт/ч. Вырабатываемая энергия обеспечивает регулярную работу детского сада и даже позволяет задуматься об открытии дополнительной группы.
«Упускать возможность использовать солнце в стране, где так много солнечных дней, было бы неразумно. Сейчас, когда в мире активно продвигается идея улучшения качества жизни людей при сохранении ресурсов, мы должны воспользоваться возможностями технологий. Для нас это одно из стратегических направлений, отражаемых как в наших проектах, так и в нашей повседневной деятельности. Мы рассматриваем солнечные фотоэлектрические электростанции как компонент модернизации мобильной сети. Это разумный подход и долгосрочная инвестиция, от которой в равной степени выигрывают люди, природа и экономика», — заметил генеральный директор Вива-МТС Армен Аветисян.
«Совместными усилиями мы не только преобразуем энергетическую инфраструктуру в селах, но также содействуем устойчивому развитию и экологическому сознанию. Подобные проекты чрезвычайно важны на пути к построению более стабильных и сильных общин в Армении»,- отметил основатель Фонда охраны дикой природы и культурных ценностей Рубен Хачатрян.
Директор детского сада Виктория Авагян высоко ценит программу, реализуемую совместно с Вива-МТС и Фондом охраны дикой природы и культурных ценностей. Она особо подчеркивает – благодаря солнечной электростанции, программы детского сада больше не будут зависеть от погодных условий.
Осуществляемые в регионах Армении экологические проекты Вива-МТС и Фонда охраны дикой природы и культурных ценностей способствуют сокращению расходов в сельских общинах и оживлению жизни людей в населенных пунктах за пределами столицы.