Այն ամենը, ինչ կապված է Արցախի հետ, փորձում են «կափարիչ» դնել դրա վրա և փակել այդ հարցը, բայց պետք չէ գնալ այդ ճանապարհով. Սամվել Շահրամանյան
22/02/2024 12:30
Արցախի նախագահ Սամվել Շահրամանյանը լրագրողների հետ զրույցում անդրադարձավ իր թիկնապահի ձերբակալմանը։
Նա նշեց, որ ինքը Հակակոռուպցիոն կոմիտեից ծանուցագիր է ստացել փետրվարի 20-ին. «Այդտեղ նշված է, որ իրենք ստացել են 2023 թվականի նոյեմբերին ՀՀ գլխավոր դատախազին ուղղված իմ գրությունը, որտեղ ես ասել եմ, որ Արցախի քաղաքացիների նկատմամբ դրսևորվել են խախտումներ՝ հիմնականում ֆինանսական ոլորտում, և ես խնդրել եմ իմ գրությունն ընդունել որպես հանցագործության մասին հաղորդում։ Այդ փաստերի ուսումնասիրության արդյունքում իրենց կողմից հարուցվել է քրեական վարույթ և այդ շրջանակներում ինձ որպես վկա հրավիրել են հարցաքննելու»։
Նա նշեց, որ իրենց համար շատ կարևոր է այդ հարցերի պատասխանները ստանալը և եթե կան մեղավորներ, ապա նրանք անպայման պետք է պատժվեն.«Տարբեր խախտումների մասին է խոսքը»։
Անդրադառնալով իր թիկնապահի մեքենայում հայտնաբերված թմրանյութին՝ Շահրամանյանը նշեց.«Կխնդրեի պատասխանատու ուժային մարմիններին` շատ կարճ ժամանակահատվածում լուծել Աշոտ Դանիելյանին ազատ արձակելու հարցը, քանի որ այդ գործը շինծու է: Բոլորս ականատես ենք եղել դրան։ Մեծ հարցեր է առաջացնում նաև այդ ձերբակալության օրինաչափությունը` 20 հոգով, դիմակավորված, քաղաքի կենտրոնում ձերբակալել անձի, որը կապ ունի Արցախի ղեկավարի հետ և ձերբակալել նրան նախագահին սպասարկող մեքենայի միջից, կարծում եմ, որ բազմաթիվ հարցերի տեղիք է տալիս, և մենք առաջիկայում կստանանք այդ հարցերի պատասխանները։ Այս ամենը կապ ունի նրա հետ, որ փորձում են այն ամենը, ինչ կապված է Արցախի հետ, «կափարիչ» դնել դրա վրա և փակել այդ հարցը, բայց պետք չէ գնալ այդ ճանապարհով, պետք է գտնվեն լուծումներ` Արցախի խնդրի, արցախցիների խնդիրների լուծման համար։ Իմ կարծիքով, եթե այդ հարցը չստանա արդարացի լուծում, մենք ունենալու ենք այս բաց վերքը և այն միշտ արյունահոսելու է»։
Հիշեցնենք, որ երեկ Արցախի նախագահ Սամվել Շահրամանյանին Հակակոռուպցիոն կոմիտեն հարցաքննության էր հրավիրել։

Самвел Шахраманян: Они пытаются «закрыть» все, что связано с Арцахом, закрыть вопрос, но идти по этому пути не нужно
22/02/2024 13:04
Президент Арцаха Самвел Шахраманян в беседе с журналистами отреагировал на арест своего сотрудника охраны.
Он отметил, что 20 февраля получил повестку из Антикоррупционного комитета: "Там было указано, что они получили мое письмо на имя Генерального прокурора Республики Армения от ноября 2023 года, где я сообщил, что в отношении граждан Арцаха выявлены нарушения, в основном в финансовой сфере, и просил признать мое письмо сообщением о преступлении. По результатам изучения данных фактов возбудили уголовное дело и в рамках него пригласили меня в качестве свидетеля на допрос.
Он отметил, что им очень важно получить ответы на эти вопросы, и если есть виновные, они должны понести наказание. «Речь идет о разных видах нарушений».
По поводу наркотиков, обнаруженных в машине сотрудника охраны Шахраманяна, он сообщил: «Я бы попросил ответственные правоохранительные органы в кратчайшие сроки решить вопрос об освобождении Ашота Даниеляна, потому что это дело сфабриковано, мы все были свидетелями этого. Законность этого ареста также вызывает множество вопросов: 20 человек в масках пришли в центр города, чтобы задержать человека, имеющего отношение к руководителю Арцаха, и задержали его из автомобиля, обслуживающего президента. Все это связано с тем, что все, что имеет отношение к Арцаху, пытаются «закрыть крышкой» и закрыть вопрос, но не надо идти по этому пути, нам нужно найти пути решения Арцахской проблемы, проблем арцахцев. По моему мнению, если этот вопрос не будет решен справедливо, у нас останется открытая рана, и она всегда будет кровоточить».