Հայաստանն ու ԱՄԷ-ն պլանավորում են առևտրի, ներդրումների և ծառայությունների ազատականացման համաձայնագիր ստորագրել
Անցյալ տարի զարգացման կտրուկ լիցք ստացած Հայաստան-ԱՄԷ տնտեսական հարաբերություններն առաջիկայում կարող են նոր երանգ ստանալ։ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունն, արձագանքելով «Արմենպրես»-ի հարցմանը, ներկայացրել է երկու երկրների տնտեսական փոխգործակցությանը թարմ շունչ հաղորդելու ունակ առավել հեռանկարային ուղղությունները։
Նշվում է, որ հրապուրիչ է հատկապես զբոսաշրջության, ենթակառուցվածքների, վերականգնվող էներգիայի, շինարարության, գյուղատնտեսության, սննդի արդյունաբերության, բարձր տեխնոլոգիաների, թվայնացման, կիբեռանվտանգության և նորարարության բնագավառներում համագործակցության ընդլայնումն ու խորացումը: Այդ ոլորտներում համագործակցությունը խոստանում է փոխշահավետ լինել:
2023 թվականին ԱՄԷ-ն ապրանքաշրջանառության ծավալով դարձավ մեր երկրի երկրորդ առևտրային գործընկերը՝ միաժամանակ գլխավորելով Հայաստանում օտարերկրյա ուղղակի ներդրումներ կատարած երկրների ցանկը։ Անցյալ տարի Հայաստանից ԱՄԷ արտահանումը գումարային արտահայտմամբ կազմել է շուրջ 2.2 մլրդ դոլար՝ 2022 թվականի համեմատ աճելով 3.2 անգամ: Ներմուծման ծավալն անհամեմատ համեստ է՝ մոտ 600 մլն դոլար: 2022–ի ցուցանիշը գերազանցվել է 36.7 տոկոսով: Ընդհանուր առևտրաշրջանառությունը կազմել է 2.8 մլրդ դոլար՝ մեկ տարում աճելով 1.9 անգամ։
Նախարարության տեղեկացմամբ՝ 2022 թվականի համեմատ արտահանման կառուցվածքն էականորեն չի փոխվել: Նախորդ տարի Հայաստանից ԱՄԷ արտահանման 96.3 տոկոսը բաժին է հասել չորս ապրանքատեսակների՝ անմշակ, կիսամշակ ոսկի կամ ոսկու փոշի, ոսկերչական իրեր, ադամանդե քարեր, սիգարետներ և սիգարներ: 2022-ին դրանք կազմել են արտահանման 98.7 տոկոսը:
Հիմնականում անփոփոխ է նաև ներմուծման կառուցվածքը, որում գերիշխում են մարդատար ավտոմեքենաները, ադամանդե քարերը, հեռախոսների պահեստամասերը, մոդեմները և ոսկերչական իրերը: Ընդհանուր առմամբ՝ դրանք կազմում են 2023 թվականին ԱՄԷ-ից Հայաստան ներմուծված ապրանքների 59 տոկոսը (2022-ին 60 տոկոսն էր):
2023-ին Հայաստանից ԱՄԷ վերաարտահանվել է 1.6 մլրդ դոլարի ապրանք, հիմնականում՝ անմշակ ոսկի (1.3 մլրդ դոլարի), ադամանդե քարեր (300 մլն) և անմշակ, կիսամշակ կամ փոշու տեսքով պլատին (32 մլն):
Անցյալ տարի ԱՄԷ-ն դարձավ Հայաստանի տնտեսությունում օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների ամենամեծ ծավալն ապահոված երկիրը՝ պատմության մեջ առաջին անգամ շրջանցելով Ռուսաստանին: 2023-ի հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին արաբական այդ երկիրը ՀՀ-ում կատարել է 101 մլրդ 814.4 մլն դրամի ուղղակի ներդրում: Նախարարությունն ընդգծում է, որ այդ ցուցանիշը պետք չէ պայմանավորել առանձին գործոնով, այլ անհրաժեշտ է դիտարկել վերջին շրջանում հայ-էմիրաթական առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման դինամիկայի ընդհանուր տրամաբանության խորապատկերում:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության գնահատմամբ՝ Հայաստան-ԱՄԷ տնտեսական համագործակցության զարգացմանն ամենից առաջ նպաստում են մեր երկրում բիզնես միջավայրի շարունակական բարելավումը, երկկողմ առևտրային հարաբերություններում առկա աճը և ԱՄԷ-ից դեպի Հայաստան զբոսաշրջիկների հոսքի շարունակական ավելացումը: «Այդ առումով անշուշտ կարևոր էր, օրինակ, նախորդ տարվա սեպտեմբերին Երևանում կայացած հայ-էմիրաթական գործարար համաժողովը: Զուգահեռաբար, Հայաստանը ակտիվ մասնակցում է ԱՄԷ-ում անցկացվող միջազգային գործարար միջոցառումներին, ինչը հնարավորություն է տալիս առաջ մղել Հայաստանի ներդրումային հնարավորությունները և էմիրաթցի գործարարներին ներկայացնել մեր տնտեսության՝ ներդրումային ներուժ ունեցող ոլորտները:
Շարունակվում են «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների կառավարության միջև՝ ծառայությունների, առևտրի և ներդրումների մասին» համաձայնագրի ստորագրման վերաբերյալ բանակցությունները, որոնք սկսվել են անցյալ տարի: Նման փաստաթուղթ կնքելու վերաբերյալ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Եվրասիական տնտեսական միության և այդ կառույցին անդամակցող պետությունների ու ԱՄԷ-ի միջև ազատ առևտրի մասին համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների հարթակում։ Համաձայնագիրն, ըստ էության, ազատականացնում է ՀՀ և ԱՄԷ-ի միջև ծառայությունների, առևտրի ու ներդրումների իրականացման գործընթացները՝ նախատեսելով նշված ոլորտներում խոչընդոտների վերացում, տնտեսական արդյունավետության բարձրացում և բարենպաստ պայմանների ստեղծում: Այն միտված է տնտեսական փոխշահավետ համագործակցության ընդլայնմանը:

Армения и ОАЭ намерены подписать соглашение о либерализации торговли, инвестиций и услуг
Экономические отношения Армения-ОАЭ, получившие в прошлом году сильный импульс развития, в ближайшем будущем могут приобрести новый оттенок. В Министерстве экономики РА, отвечая на запрос «Арменпресс», представили наиболее перспективные направления, способные придать новое дыхание экономическому сотрудничеству между двумя странами.
Было отмечено, что особенно привлекательным является расширение и углубление сотрудничества в сферах туризма, инфраструктур, возобновляемой энергетики, строительства, сельского хозяйства, пищевой промышленности, высоких технологий, цифровизации, кибербезопасности и инноваций. Сотрудничество в этих сферах обещает быть взаимовыгодным.
В 2023 году ОАЭ стали вторым торговым партнером нашей страны по объему товарооборота, одновременно возглавив список стран, осуществивших прямые иностранные инвестиции в Армению. В прошлом году экспорт из Армении в ОАЭ составил около $2,2 миллиарда в денежном выражении, увеличившись по сравнению с 2022 годом в 3,2 раза. Объем импорта сравнительно скромен - около $600 миллионов. Показатель 2022 года превышен на 36,7 %. Общий товарооборот составил $2,8 миллиарда, увеличившись за год в 1,9 раза.
По данным министерства, структура экспорта не изменилась существенно по сравнению с 2022 годом. В прошлом году 96,3 % экспорта Армении в ОАЭ пришлось на четыре вида продукции: необработанное, полуобработанное золото или золотой песок, ювелирные изделия, алмазы, сигареты и сигары. В 2022 году они составили 98,7 % экспорта.
Структура импорта также практически не изменилась: преобладают легковые автомобили, алмазы, запасные части для телефонов, модемы и ювелирные изделия. В целом они составили 59 % товаров, импортированных из ОАЭ в Армению в 2023 году (в 2022 году было 60 %).
В 2023 году из Армении в ОАЭ были реэкспортированы товары на сумму $1,6 миллиарда, в основном необработанное золото - на $1,3 миллиарда, алмазы - на $300 миллионов и платина в необработанном, полуобработанном или порошкообразном виде - на $32 миллиона.
В прошлом году ОАЭ стали страной, обеспечившей наибольший объем прямых иностранных инвестиций в экономику Армении, впервые в истории обогнав Россию. В январе-сентябре 2023 года эта арабская страна осуществила прямые инвестиции в Армению на сумму 101 млрд 814,4 млн драмов. В министерстве подчеркнули, что этот показатель не должен быть обусловлен отдельным фактором, а должен рассматриваться в общей логике динамики развития армяно-эмиратских торгово-экономических отношений в последнее время.
По оценке Министерства экономики РА, развитию экономического сотрудничества Армения-ОАЭ в первую очередь способствует постоянное улучшение бизнес среды в нашей стране, текущий рост двусторонних торговых отношений и постоянное увеличение потока туристов из ОАЭ. В этом смысле, безусловно, был важен армяно-эмиратский бизнес-форум, прошедший в Ереване в сентябре прошлого года. Параллельно Армения активно участвует в международных деловых мероприятиях, проводимых в ОАЭ, что дает возможность продвигать инвестиционные возможности Армении и представлять эмиратским бизнесменам отрасли нашей экономики, обладающие инвестиционным потенциалом.
Продолжаются начавшиеся в прошлом году переговоры по подписанию Соглашения между правительством Республики Армения и правительством Объединенных Арабских Эмиратов об услугах, торговле и инвестициях. Договоренность о подписании такого документа была достигнута в ходе переговоров по соглашению о свободной торговле между Евразийским экономическим союзом и государствами-членами этой структуры и ОАЭ. Соглашение, по сути, либерализует процессы осуществления услуг, торговли и инвестиций между РА и ОАЭ, предусматривая устранение препятствий в указанных сферах, повышая экономическую эффективность и создавая благоприятные условия. Оно направлено на расширение взаимовыгодного экономического сотрудничества.