Ատեստացիան պետք չէ կապել գումարի հետ, ատեստացիան որակավորում է յուրաքանչյուր զինծառայողի համապատասխանությունը պաշտոնին. Սեյրան Օհանյան (Տեսանյութ)
27/02/2024 10:40
«Հայաստան» խմբակցության ղեկավար, Պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանն այսօր հայտարարեց, թե երբ ընդունել է ՊՆ-ն, այդ ժամանակ բյուջեն եղել է 110 միլիարդ։
«2016 թվականին՝ հանձնելուց հետո, միայն 110 միլիարդ աշխատավարձն է բարձրացել, այսինքն՝ 200 միլիարդից 110-ն աշխատավարձն է եղել ու յուրաքանչյուր տարի մոտավորապես 10 տոկոս ավելացրել ենք»,- ԱԺ-ում ասաց Օհանյանը։
Նրա խոսքով՝  ՊՆ մասով աշխատավարձի դրամական բավարարման, հավելումների ու հավելավճարների համակարգ գոյություն է ունեցել։
«Մեր տեսակետը հետևյալն է՝ ատեստացիան պետք չէ կապել գումարի հետ, ատեստացիան որակավորում է յուրաքանչյուր զինծառայողի համապատասխանությունը պաշտոնին՝ կա՛մ նա արժանի է պաշտոնին, կա՛մ պետք է ազատվի, կա՛մ պետք է տեղափոխվի հավասարազոր պաշտոնի»,- ասաց նախկին նախարարը։
Օհանյանն առաջարկեց, որ բանակում բազային դրամական բավարարման, հավելումների ու հավելավճարների ընդհանուր մակարդակը բարձրացվի։

Сейран Оганян: Не нужно связывать аттестацию с деньгами, аттестация подтверждает соответствие каждого военнослужащего занимаемой должности (Видео)
Руководитель фракции "Армения", бывший министр обороны Сейран Оганян заявил сегодня, что, когда он принял Министерство обороны, бюджет на тот момент составлял 110 миллиардов долларов.
"В 2016 году после сдачи одна только зарплата была повышена на 110 миллиардов, то есть 110 миллиардов из 200 миллиардов была зарплата и каждый год мы повышали примерно на 10 процентов", - сказал Оганян в Национальном Собрании.
По его словам, в Минобороны действовала система денежного удовлетворения заработной платы, надбавок и премий.
"Наша точка зрения такова: не нужно связывать аттестацию с деньгами, аттестация подтверждает соответствие каждого военнослужащего занимаемой должности: либо он заслуживает этой должности, либо его следует уволить, либо его следует перевести на подходящую должность", - заявил бывший министр.
Оганян предложил повысить общий уровень базового денежного удовлетворения, надбавок и премий в армии.