Ադրբեջանի կատարած ոճրագործությունները քաղաքակիրթ աշխարհի համար չպետք է մնան որպես պատմության անցած ու փակված էջեր․ Գագիկ Բաղունց
27/02/2024 21:07
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահի պարտականությունները կատարող Գագիկ Բաղունցի հայտարարությունը 1988 թ․ Սումգայիթյան ջարդերի 36-րդ տարելիցի կապակցությամբ․
Այսօր հայ ժողովրդի նորագույն պատմության ամենաողբերգական ու հրեշավոր էջերից մեկի և առ այսօր միջազգային իրավունքի ուժով դատապարտման չարժանացած Սումգայիթի ջարդերի 36-րդ տարելիցն է։ Ջարդարարների խմբերը, քաղաքի իրավապահ մարմինների լիարժեք անտարբերության պայմաններում, ներխուժում էին հայերի բնակարանները և անհավանական դաժանությամբ հաշվեհարդար տեսնում անմեղ մարդկանց հետ։ Հայերի նկատմամբ բռնությունները եղել են տասնամյակների ընթացքում հետևողականորեն իրականացվող քաղաքականության ծայրահեղականացված դրսևորումներ։
Անպատժելիության և ամենաթողության զգացումի, հայերի նկատմամբ անհանդուրժողականության և ատելության, ինչպես նաև Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքն ամեն գնով ճնշելու ձգտման համադրությունը հանգեցրեց Ադրբեջանի քաղաքական գիտակցության և պետական քաղաքականության մեջ Արցախի ժողովրդի նկատմամբ ցեղասպան մտադրությունների արմատավորմանը:
Ցավոք, Սումգայիթի ջարդերից հետո անցած 36 տարիները ևս վկայեցին, որ Ադրբեջանի իշխանությունների գործելաոճը որևէ փոփոխություն չկրեց, ավելին՝ շարունակական հայատյացության հռետորաբանությունը, ատելության քարոզը դարձան ձեռագիր.այսօրվա իրավիճակը դրա վառ ապացույցն է:
Հարգելի´ հայրենակիցներ
Այսօր մենք հարգանքի տուրք ենք մատուցում Սումգայիթում և այլ բնակավայրերում իրագործված զանգվածային հանցագործությունների անմեղ զոհերի հիշատակին և արձանագրում, որ հայատյացությունը, ուժի կիրառումը և ուժի կիրառման սպառնալիքը շարունակում է մնալ Ադրբեջանի պետական քաղաքականության առանցքում: Իսկ կատարված ոճրագործությունները քաղաքակիրթ աշխարհի համար չպետք է մնան որպես պատմության անցած ու փակված էջեր»:

Гагик Багунц: Совершенные преступления не должны оставаться для цивилизованного мира прошлыми и закрытыми страницами
27/02/2024 22:28
Заявление исполняющего обязанности председателя Национального собрания Республики Арцах Гагика Багунца в связи с 36-й годовщиной массовых погромов армянского населения Сумгаита 1988 года.
Сегодня 36-я годовщина Сумгаитских погромов, одной из самых трагических и чудовищных страниц новейшей истории армянского народа, до сих пор не осужденной в соответствии с международным правом. Группы погромщиков при полном безразличии правоохранительных органов города врывались в квартиры армян и с невероятной жестокостью расправлялись с невинными людьми. Насилие против армян было проявлением многолетней политики.
Сочетание этих факторов - чувство безнаказанности и вседозволенности, нетерпимость и ненависть к армянам и стремление любой ценой подавить право народа Арцаха на самоопределение - привело к укоренению в политическом сознании и государственной политике Азербайджана геноцидальных намерений в отношении народа Арцаха.
К сожалению по прошествии 36 лет проводимая Азербайджаном политика угнетения, запугивания, грубого нарушения прав человека, применения силы или угрозы силой, депортации и этнической чистки народа Арцаха не изменилась. Создавшаяся ситуация является ярким тому подтверждением.
Уважаемые соотечественники
Сегодня мы отдаем дань памяти невинным жертвам массовых преступлений, совершенных в Сумгаите и других населенных пунктах, и констатируем, что армяноненавистничество, применение силы и угроза применения силы продолжают оставаться госполитикой Азербайджана. А совершенные преступления не должны оставаться для цивилизованного мира прошлыми и закрытыми страницами».