Երեկ Ալեն Սիմոնյանը հերթական վտանգավոր ու անտրամաբանական հայտարարությունն է արել. Բեգլարյան
«Երեկ ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հերթական վտանգավոր ու անտրամաբանական հայտարարությունն է արել, որ եթե Ադրբեջանը հրաժարվի Հայաստանի դեմ միջազգային հայցերից, ապա հնարավոր է, որ Հայաստանն էլ հրաժարվի Ադրբեջանի դեմ հայցերից։
Առանց մանրամասն ներկայացնելու, թե որքան անհիմն են ադրբեջանական հայցերը Հայաստանի հանդեպ՝ միայն ասեմ, որ մեր հավաքական ու անհատական իրավունքներից հրաժարվելու հերթական հանձնվողական գործողությունը բերելու է նորանոր ողբերգություններ: Ոչ մի իրեն հարգող ժողովուրդ ու պետություն չի կարող հրաժարվել իր բնական իրավունքներից ու ճշմարտությունից, ընդ որում՝ հանուն ոչնչի և հանուն մի ցեղասպան բռնապետի բավարարման:
Ավելին, Ադրբեջանի հայցերը ամրապնդում և ամրապնդելու են մեր ռազմավարական գործիքակազմը՝ հետևողական ու արդյունավետ կերպով պայքարելու մեր իրավունքների վերականգնման ու արդարության համար: Վստահաբար, այդ հայցերը հաջողությամբ են պսակվելու, և բռնապետ Ալիևը նաև դրանցից է վախենում:
ՀՀ իշխանությունները պետք է զերծ մնան նման ոչ միայն գործողություններից, այլև՝ հայտարարություններից ու մտադրություններից: Էլ չասեմ, որ մի շարք այլ հայցեր ներկայացնելու անհրաժեշտություն կա, այդ թվում՝ Ցեղասպանության կանխարգելման կոնվենցիայի և Հռոմի ստատուտի հիման վրա»։

Бегларян: Вчера Ален Симонян сделал очередное опасное и нелогичное заявление
«Вчера председатель НС Республики Армения Ален Симонян сделал очередное опасное и нелогичное заявление о том, что если Азербайджан откажется от международных исков против Армении, то не исключено, что Армения откажется и от исков против Азербайджана.
Не вдаваясь в подробности, насколько безосновательны претензии Азербайджана к Армении, могу лишь сказать, что очередной акт отказа от наших коллективных и индивидуальных прав принесет новые трагедии. Ни одна уважающая себя нация и государство не может просто так отказаться от своих естественных прав и истины ради удовлетворения диктатора, совершившего геноцид.
Власти Республики Армения должны воздерживаться не только от подобных действий, но и от заявлений и намерений. Не говоря уже о необходимости предъявления ряда других исков, в том числе основанных на Конвенции о предотвращении геноцида и Римском статуте».