Ադրբեջանը պետական մակարդակով ոչնչացնում է Արցախի Հին Շեն բնակավայրի գերեզմանոցը (Տեսանյութ)
Ադրբեջանը պետական մակարդակով ոչնչացնում է բռնազավթված Արցախի մշակութային ժառանգությունը։ Ամենօրյա պարբերականությամբ ադրբեջանական վանդալիզմի տասնյակ փաստեր ենք արձանագրում։ Համացանցում հրապարակված հերթական տեսանյութից հստակ երևում է, թե ինչպես են ադրբեջանցի վանդալները շինարարական տեխնիկայի միջոցով ոչնչացնում Արցախի Հանրապետության Շուշիի շրջանի Հին Շեն բնակավայրի գերեզմանոցը։ Տեղեկությունը հայտնում են «Հայքի մշակույթի Օմբուդսմեն» ֆեյսբուքյան էջում։
2020թ. սեպտեմբերի 27-ի թուրքադրբեջանական ահաբեկչական տանդեմի կողմից սանձազերծած լայնածավալ պատերազմից ու 2023 թ. Արցախի ամբողջական հայաթափումից հետ Ադրբեջանի պետական մակարդակով իրականացվող մշակութային ցեղասպանության քաղաքականության թիրախում են հայտնվել Շուշիի պատմական գերեզմանոցները, Հադրութի և Մարտունու շրջանների բնակավայրերի բազմաթիվ գերեզմանոցներ, Ասկերանի շրջանի Սղնախ գյուղի գերեզմանոցը, Մարտակերտի շրջանի Հաթերք գյուղի եղբայրական գերեզմանատունը և այլն։
Այս ամենը ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս, որ Արցախի մշակութային ժառանգությունը գտնվում է ոչնչացման և յուրացման վտանգի տակ։
Ըստ «Զինված հակամարտությունների ժամանակ մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին» 1954 թվականի Հաագայի կոնվենցիայի 4-րդ հոդվածի՝ արգելված է մշակութային ժառանգության հանդեպ վանդալիզմի, գողության, կողոպուտի, յուրացման, թշնամանքի և հաշվեհարդարի ցանկացած գործողություն։ Հաագայի 1954 թվականի առաջին արձանագրությունն արգելում է օկուպացված տարածքներում ոչնչացնել մշակութային կամ հոգևոր արժեքները։

Азербайджан на государственном уровне уничтожает армянское культурное наследие в Арцахе: кладбище поселения Хин Шен стало мишенью политики культурного геноцида (Видео)
29/02/2024 15:13
Азербайджан на государственном уровне уничтожает армянское культурное наследие в оккупированном Арцахе. Ежедневно мы фиксируем десятки фактов азербайджанского вандализма. На очередном видео, опубликованном в Интернете, наглядно видно, как азербайджанские вандалы с помощью строительной техники разрушают кладбище поселка Хин Шен Шушинского района Республики Арцах. Об этом сообщается на странице  «Омбудсмена культуры Айка» в Facebook.
После широкомасштабной войны, развязанной турецко-азербайджанским террористическим тандемом 27 сентября 2020 года, и полного обезлюдения Арцаха в 2023 году, исторические кладбища Шуши, многие кладбища населенных пунктов Гадрутского и Мартунского районов, кладбище села Сгнак Аскеранского района, братское кладбище села Атерк Мартакертского района стали мишенью политики культурного геноцида, реализуемого Азербайджаном на государственном уровне.
Все это подтверждает, что культурное наследие Арцаха находится под угрозой уничтожения и узурпации.
Согласно статье 4 Гаагской конвенции 1954 года о защите культурных ценностей в случае вооруженного конфликта, запрещаются любые акты вандализма, кражи, грабежа, присвоения, враждебности, репрессий в отношение культурного наследия».