ՀԱՊԿ-ը մեզ համար ի՞նչ է արել․ ռուսները չէին կարո՞ւմ մեր գերեվարված երեք նախագահներին բերել ՀՀ, նրանց, ովքեր 100%-ով վստահում էին ռուսներին. Միքայելյան (Տեսանյութ)
05/03/2024 10:51
44-օրյա պատերազմից մինչև այսօր մեր պետական սահմանն ենք պահում, մեք մեր գործն ենք անում, ինչ սկսել է Սպարապետը՝ մենք շարունակում ենք․ լրագրողների հետ զրույցում ասաց սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի 65-ամյա հոբելյանի առթիվ «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոն այցելած ԵԿՄ նախագահ Սասուն Միքայելյանը։
Ըստ նրա՝ սպարապետի ժամանակ կարողացել ենք ազատագրել հայրենիքի որոշ մասը, որը հակառակորդի ձեռքն էր, այսօր ԵԿՄ-ն նույն գործն է անում։
«Այսօրվա այս ծանր վիճակում պետք է մի քիչ խելոք լինենք, համախմբված, հետագայում ավելի մեծ դժավարությունների չհանդիպենք»,-ասաց նա։
Ըստ նրա՝ այն ժամանակ համախմբված էինք՝ ազատագրեցիքն։
«Այսօր ես էլ եմ մեղավոր հետ տալու պահով, նախորդ պետական այրերն են մեղավոր։ Մեր երեք նախագահները գտնվում են թշնամու մոտ՝ գերեվարված են, ՊԲ հրամանատարը ու էլի մարդիկ։ Ես չեմ ուզում քաղաքականացնել, բայց հասկանանք էլի՝ այն անձինք են այսօր այնտեղ, ովքեր 100 տոկոսով վստահում էին ռուսներին։ Հիմա ռուսները չէին կարո՞ւմ այդ մարդկանց բերել Հայաստան։ Հիմա ասում եք՝ ո՞ւր գնանք, ի՞նչ անենք, ո՞ւմ միանանք-չմիանանք։ Ես իմ տեսանկյունից եմ խոսում, որպես Սասուն Միքայելյան, և այս տարիների ընթացքում մենք լինելով ՀԱՊԿ անդամ, մեզ համար ի՞նչ արին։ Նարկոզ են տվել, 6 տարի մեզ փրթում են ռուսները։ Ձեզ պարզ ապացույց, որ մեր երեք նախագահները գերեվարված են թշնամաու կողմից»,-ասաց նա։

Микаелян: Что ОДКБ сделала для нас? Неужели русские не могли привезти в Армению трех наших захваченных в плен президентов, тех, кто доверял русским на 100%?
От 44-дневной войны и до сегодняшнего дня мы защищаем нашу государственную границу, делаем свое дело, продолжаем то, что начал Спарапет. Об этом в беседе с журналистами заявил Председатель Союза добровольцев "Еркрапа" Сасун Микаелян, посетивший военный пантеон "Ераблур" по случаю 65-летия Спарапета Вазгена Саргсяна.
По его словам, во времена Спарапета нам удалось освободить какую-то часть Родины, находившуюся у врага, сегодня то же самое делает Союз добровольцев "Еркрапа".
"В сегодняшней сложной ситуации мы должны быть немного умнее, сплоченнее, чтобы в будущем не столкнуться с большими трудностями", - сказал он.
По его словам, тогда мы были едины и поэтому освободили.
«Сегодня я тоже виновен в сдаче, виноваты предыдущие государственные деятели. Три наших президента находятся у врага, они взяты в плен, командующий Армией обороны и другие люди. Я не хочу это политизировать, но давайте поймем: сегодня там находятся люди, которые доверяли русским на 100 процентов. Разве русские не могли перевезти этих людей в Армению? Теперь вы говорите: куда нам идти, что нам делать, к кому нам присоединяться или не  присоединяться? Я говорю со своей точки зрения, как Сасун Микаелян, а мы в эти годы были членами ОДКБ, что они для нас сделали? Нам дали наркоз, русские убивают нас уже 6 лет. Явное доказательство  для вас того, что три наших президента захвачены в плен врагом", - сказал он.