Ռազմական տեխնիկայի ձեռքբերումը Ռուսաստանից 96 տոկոսից իջել է 10 տոկոսից էլ ցածր. Հայաստանը գործընկերներ է ձեռք բերում ոչ միայն Արևմուտքում. ԱԽ քարտուղար
Հայաստանը գնում է իր տնտեսության դիվերսիֆիկացիայով, լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը՝ անդրադառնալով Հայաստան-Ռուսաստան տնտեսական հարաբերություններին։
«Փորձում ենք նոր գործընկերներ գտնել, որոշ տեղերում հաջողություններ ունենք, որոշ տեղերում չունենք»,- ասաց նա։
Գրիգորյանը նշեց, թե երբ Ռուսաստանը որոշում էր ռազմամթերք չմակատարարել Հայաստանին, Հայաստանը կանգնում էր կոլապսի առաջ։
«Հիմա, եթե այդպիսի երկիր լինի, մենք ունենք չորս այլընտրանք երկիր, ինչպես նաև արտադրություն Հայաստանում»,- նշեց ԱԽ քարտուղարը։
Գրիգորյանն ասաց, թե ռազմական տեխնիկայի ձեռքբերումը Ռուսաստանից 96 տոկոսից իջել է 10 տոկոսից էլ ցածր։
«Սա նշանակում է, որ Հայաստանը գործընկերներ է ձեռք բերում ոչ միայն Արևմուտքում, այլ նաև այլ տեղերում՝ Ֆրանսիայում, Հնդկաստանում»,- ասաց նա։

Армен Григорян: Доля Российской Федерации в приобретении Республикой Армения вооружения снизилась с прежних 96% до меньше 10%, Армения приобретает партнеров не только на Западе
06/03/2024 17:57
Армения движется вперед в направлении диверсификации своей экономики. Об этом в беседе с журналистами заявил секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян, сославшись на экономические отношения между Арменией и Россией.
"Мы пытаемся найти новых партнеров, где-то нам это удается, где-то нет", - сказал он.
Григорян отметил, что, когда Россия решила не поставлять оружия Армении, Армения столкнулась с колапсом.
"Теперь, если такая страна появится, у нас есть четыре альтернативные страны, а также будет производство в Армении", - сказал секретарь Совбеза.
Григорян сообщил, что закупки военной техники из России снизилась с прежних 96% до меньше 10%.
"Это означает, что Армения приобретает партнеров не только на Западе, но и в других местах: во Франции, Индии", - сказал он.