Եթե պետական մակարդակով քայլեր չիրականացվեն, Արցախում կոչնչանա այն ամենը, ինչ հայկական ու քրիստոնեական է․ Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյան
Ադրբեջանը պետական մակարդակով շարունակում է ոչնչացնել Արցախի Հանրապետության պատմամշակութային հուշակոթողները։ Օրերս ծանր տեխնիկայով ԱԺ շենքն էին քանդում, և այդ գործընթացը դետալ առ դետալ ադրբեջանական լրատվամիջոցները նկարահանում ու տարածում էին համացանցում։ Զուգահեռաբար քանդում են հայկական գերեզմանոցներն ու տեղը ճանապարհ կառուցում։ Մտնում են եկեղեցիներ, քանդում դրանք ու վնասում, կատարվածը նկարահանում ու հետո, ինչպես մյուս դեպքերում, վանդալիզմը նկարահանում ու տարածում են համացանցում։
168.am-ի հետ զրույցում Արցախի թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը, խոսելով Ադբեջանի վայրագությունները կանգնեցնելու հնարավոր քայլերի մասին, ասել է՝ հնարավոր է կանգնեցնել Ադրբեջանին, անհնարին ոչինչ չկա, այլ հարց է, որ դրա համար անհրաժեշտ է կատարել պետական մակարդակով համակարգված աշխատանքներ։
«Այդ աշխատանքները պետք է լինեն ոչ միայն Առաքելական եկեղեցու կողմից, այլև առհասարակ ամբողջ ապարատն այդ ուղղությամբ պետք է աշխատանքներ իրականացնի՝ ներգրավելով միջազգային բոլոր ատյաններին։ Այդ ճանապարհով հնարավոր կլինի կանխել այդ վայրագությունները։
Անշուշտ, այսօր Ադրբեջանն ականջալուր չի լինում որևէ մեկի հորդորին՝ այդ ամենը դադարեցնելու վերաբերյալ, Ադրբեջանն իր ծրագիրն է առաջ տանում»,- նշել է Գերաշնորհ տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը։
Արցախի թեմի առաջնորդն այս համատեքստում հիշեցրել է՝ մշտապես ահազանգել են, որ Ադրբեջանը որևէ բանի առաջ կանգ չի առնելու՝ օկուպացված Արցախում ոչնչացնելու հայկական հետքը։
«Ադրբեջանն ունի հեռահար ծրագրեր ու նպատակներ՝ անել այն ամենը, ինչն արել էին նախկինում Արցախում, երբ կրկին Արցախն իրենց օկուպացիայի տակ էր։ Սա Ադրբեջանի որդեգրած և արդեն հաստատված պետական մակարդակով ծրագիրն է՝ ոչնչացնել այն ամենը, ինչը հայկական ու քրիստոնեական է։ Իսկ այն թեզերը, թե հայկական եկեղեցիներն ուդիական են կամ չգիտեմ ինչական են՝ կեղծ թեզեր են։
Երբ մենք Դադիվանքում էինք, այն մի քաղցր կտոր էր Ադրբեջանի համար, մշտապես այցելում էին, լրատվամիջոցների բերում, նկարահանում ու տարածում էին։ Բայց երբ մենք այնտեղից ամբողջովին դուրս եկանք, որևէ շարժ ու լուսաբանում Դադիվանքից չի եղել։ Սա նշանակում է, որ Ադրբեջանն արհեստածին սարքած երևույթներ էր մատուցում հանրությանը՝ առաջ տանելով իր պետական ռազմավարությունը։ Մարդ պետք է խուլ ու կույր լինի, որ այս ամենը չտեսնի ու չլսի։
Կրկնում եմ՝ Ադրբեջանը կկանգնի միայն լուրջ պետական ծրագրի գործադրումից հետո, որին նաև պետք է եկեղեցին ու այլ կառույցներ մասնակցեն։ Եթե միջազգային կառույցները և մենք չանցնենք լուրջ քայլերի, մենք Արցախում կկորցնենք այն ամենը, ինչ հայկական ու քրիստոնեական է»,- եզրափակել է Արցախի թեմի առաջնորդը։

Епископ Вртанес Абрамян: Если не будут предприняты шаги на государственном уровне, в Арцахе будет уничтожено все армянское и христианское
Азербайджан продолжает на государственном уровне уничтожать памятники истории и культуры Республики Арцах. На днях здание Национального собрания разрушили с помощью тяжелой строительной техники, и этот процесс был подробно снят и распространен в Интернете азербайджанскими СМИ.
Параллельно сносят армянские кладбища и на их месте строят дорогу. Они заходят в церкви, разрушают и оскверняют их, снимают происходящее на видео, а затем, как и в других случаях, снимают на видео акты вандализма и распространяют их в Интернете.
В беседе с 168.am глава Арцахской епархии Его Преосвященство епископ Вртанес Абрамян, говоря о возможных шагах по предотвращению злодеяний, совершаемых Азербайджаном, сказал, что остановить Азербайджан можно, нет ничего невозможного, другой вопрос, что для этого необходимо провести скоординированную работу на государственном уровне.
«Эти работы должна проводить не только Апостольская Церковь, но и весь аппарат в целом должен проводить работу в этом направлении, привлекая все международные инстанции. Таким образом, можно будет предотвратить эти злодеяния.
Конечно, сегодня Азербайджан не прислушивается ни к чьим призывам прекратить все это, Азербайджан продвигает свой план», - сказал Преосвященнейший епископ Вртанес Абрамян.
В этом контексте глава Арцахской епархии напомнил, что они всегда предупреждали, что Азербайджан не остановится ни перед чем, чтобы уничтожить армянский след в оккупированном Арцахе.
«У Азербайджана есть долгосрочные планы и цели сделать все, что они делали в Арцахе после того, как Арцах снова оказался под их оккупацией. Это принятый Азербайджаном и уже одобренный на государственном уровне план по уничтожению всего армянского и христианского. А тезисы о том, что армянские церкви - это удинские или я не знаю еще какие, являются ложными тезисами.
Когда мы были в Дадиванке, он был "сладким куском" для Азербайджана, они постоянно приезжали, привозили средства массовой информации, снимали и распространяли. Но когда мы ушли оттуда совсем, в Дадиванке не было ни движения, ни освещения. Это означает, что Азербайджан преподносил общественности искусственные явления, продвигая свою государственную стратегию. Человек должен быть глухим и слепым, чтобы не видеть и не слышать всего этого.
Повторяю, Азербайджан остановится только после реализации серьезной государственной программы, в которой также должны участвовать церковь и другие структуры. Если международные структуры и мы не предпримем серьезных шагов, мы потеряем все армянское и христианское в Арцахе", - заключил глава Арцахской епархии.