Ճակատագրի, թե պատմության հեգնանք է, բայց հայերս օգնել ենք Ալիևների կլանին վերարտադրվել, մնալ իշխանության․ Կարեն Միրզոյան (Տեսանյութ)
16/03/2024 16:30
«Ընկալումը, թե հայ-թուրքական հարաբերությունների միակ խոչընդոտը Արցախն էր, և եթե Արցախից ձերբազատվենք, ամեն ինչ կհարթվի, իհարկե, սխալ էր։ Մի ստվար զանգված էլ կա, որ ասում է՝ Ռուսաստանի շուկաներում և Վրաստանում շատ լավ հարաբերվում ենք ադրբեջանցիների հետ։ Ես էլ կարող եմ ասել, որ Խորհրդային բանակում ծառայելու տարիներին բաքցվեցի շատ լավ ընկերներ եմ ունեցել, բայց դա չի նշանակում, որ խնդիրներ չկան, անձնական մակարդակում կարող են խնդիրներ չլինել, հարցը երկու ազգերի հարաբերությունների մասին է: Հայ ժողովրդի և թյուրքական ժողովուրդների միջև այս տարածաշրջանում, նրանց հայտնվելուց ի վեր, միշտ էլ եղել են որոշակի խնդիրներ:
Համոզել, թե խնդիրը միայն Արցախում էր և Արցախով էր պայմանավորված, ինքնախաբեություն է կամ ժողովրդին մոլորեցնելու փորձ»,- «Օբյեկտիվ» հաղորդմանն ասել է Արցախի նախկին ԱԳ նախարար Կարեն Միրզոյանը։
«Որպես ժողովուրդ ձևավորվելու գործընթացում յուրաքանչյուր ժողովրդի հարկավոր է ինչ-որ մի առանցք։ Կան ժողովուրդներ, որ որպես առանցք ընդունել են իրենց հավատքը, կան ժողովուրդներ, որ որպես առանցք ընտրել են դիմակայությունը թշնամու հետ: Ադրբեջանը գնաց հենց վերջին ճանապարհով. ադրբեջանական ազգը սկսեց ձևավորվել հայի հանդեպ ատելությամբ։ Հայի թշնամական կերպարի շնորհիվ Ալիևների կլանը մնում է իշխանության: Ճակատագրի, թե պատմության հեգնանք է, բայց հայերս օգնել ենք Ալիևների կլանին վերարտադրվել, մնալ իշխանության։
Ընդհանրապես ցանկացած բռնակալական ռեժիմ ունի թշնամու կարիք, քաղաքացին միշտ պետք է զինվորի պես զգոն լինի և պատրաստ լինի հրաման կատարելու, եթե չկա թշնամի, զինվորը թուլանում է»:

Карен Мирзоян: Ирония судьбы или истории, но мы, армяне помогли клану Алиевых воспроизвестись и остаться у власти (Видео)
16/03/2024 17:59
«Восприятие, что Арцах был единственным препятствием на пути армяно-турецких отношений, и если мы избавимся от Арцаха, все проблемы будут решены, конечно, было ошибочным. Есть также значительная масса, которая говорит, что у нас очень хорошие отношения с азербайджанцами на рынках России и Грузии. Я тоже могу сказать, что за годы службы в Советской армии у меня было много хороших бакинских друзей, но это не значит, что проблем нет, может не быть проблем на личном уровне, речь идет об отношениях между двумя нациями. Между армянским народом и тюркскими народами в этом регионе всегда существовали определенные проблемы, с момента их появления.
Убеждать, что проблема была только в Арцахе и вызвана Арцахом, - это самообман или попытка ввести народ в заблуждение", - заявил в программе "Объектив" бывший министр иностранных дел Арцаха Карен Мирзоян.
«В процессе становления народа каждому народу нужна какая-то ось. Есть народы, которые этой осью взяли свою веру, есть народы, которые выбрали осью противостояние с врагом. Азербайджан пошел именно по последнему пути: азербайджанская нация начала формироваться на почве ненависти к армянам.
Благодаря враждебному образу армян клан Алиевых остается у власти. Это ирония судьбы и истории, но армяне помогли клану Алиевых воспроизвестись и остаться у власти.
Вообще любому диктаторскому режиму нужен враг, гражданин должен всегда быть начеку, как солдат, готовый выполнять приказы, если врага нет, солдат становится слабым».