Բանկերն ինքնուրույն են որոշում որ վճարային համակարգերի հետ համագործակցել՝ ելնելով իրենց ռիսկերի կառավարման ռազմավարությունից․ ԿԲ-ն՝ «Միր» քարտերի դադարեցման մասին
ՀՀ առևտրային բանկերն ինքնուրույն են որոշում, թե որ վճարային համակարգերի հետ համագործակցել՝ ելնելով իրենց ռիսկերի կառավարման ռազմավարությունից, այդ թվում՝ պատժամիջոցների հետ կապված․ Կենտրոնական բանկից ասացին Aysor.am-ին՝ ի պատասխան հարցին, թե հաստատո՞ւմ են տեղեկությունը, որ Հայաստանի առևտրային բանկերը՝ բացառությամբ «ՎՏԲ Հայաստանի», մարտի 30-ից դադարեցնում են ռուսական «ՄԻՐ» վճարային քարտի սպասարկումը՝ ԱՄՆ պատժամիջոցների պատճառով։
«Ինչ վերաբերում է հաճախորդների սպասարկմանը, ապա առևտրային բանկերն իրենց սպասարկման պայմաններում փոփոխությունների դեպքում պարտավոր են պատշաճ տեղեկացնել իրենց հաճախորդներին»,-ասացին ԿԲ-ից:
Հիշեցնենք, որ РБК-ն հայտնել էր, որ ռուսական «ՄԻՐ» վճարային համակարգի քարտերը մարտի 30-ից կդադարեն գործել Հայաստանի բանկերի մեծ մասի բանկոմատներում։

Банки Армении самостоятельно решают, с какими платежными системами им сотрудничать: ЦБ выпустил разъяснения по обращению российских карт "МИР"
Коммерческие банки Армении самостоятельно решают, с какими платежными системами им сотрудничать, исходя из своей стратегии управления рисками, в том числе рисками санкций. В ЦБ в ответ на вопрос Aysor.am, подтверждают ли они информацию о том, что коммерческие банки Армении, за исключением «ВТБ Армения», с 30 марта приостанавливают обслуживание российсих карт платежной системы «МИР» из-за санкций США.
При этом, в случае каких-либо изменений в условиях обслуживания, банки должны надлежащим образом уведомить своих клиентов, напоминает ЦБ.
Напомним, РБК сообщила, что карты российской платежной системы "МИР" с 30 марта перестанут работать в банках Армении.