Փաշինյանը Միշելին վերահաստատել է՝ հավատարիմ է Բրյուսելում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին
Միջուկային էներգիայի անդրանիկ գագաթնաժողովի շրջանակում տեղի է ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հետ, հայտնում են կառավարությունից։
«Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցությանը վերաբերող հարցեր: Մտքեր են փոխանակվել Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացի վերաբերյալ, ընդգծվել է 2023թ. մայիսի 14-ին և հուլիսի 15-ին Բրյուսելում տեղի ունեցած ԵՄ խորհրդի նախագահի, Հայաստանի վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի եռակողմ հանդիպումների արդյունքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների ի կատար ածման կարևորությունը: Ըստ որոնց՝ Հայաստանի Հանրապետությունն ու Ադրբեջանական Հանրապետությունը 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա փոխադարձաբար ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատում կիրականացվի Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա, տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների բացումը տեղի կունենա Հայաստանի և Ադրբեջանի ինքնիշխանության, իրավազորության ներքո, փոխադարձության և հավասարության սկզբունքներով:
ՀՀ վարչապետը վերահաստատել է ՀՀ կառավարության հավատարմությունը նշված պայմանավորվածություններին և ներկայացրել «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը։

Пашинян подтвердил Мишелю, что привержен договоренностям, достигнутым в Брюсселе
На полях Саммита по ядерной энергетике премьер-министр Никол Пашинян провел встречу с председателем Европейского совета Шарлем Мишелем.
Собеседники обсудили вопросы сотрудничества Армения-Европейский союз. Состоялся обмен мыслями об армяно-азербайджанском мирном процессе, подчеркнута важность реализации договоренностей, достигнутых в результате состоявшихся 14 мая и 15 июля 2023 года в Брюсселе трехсторонних встреч председателя Европейского совета, премьер-министра Армении и президента Азербайджана. Согласно этим договоренностям Республика Армения и Азербайджанская Республика взаимно признают территориальную целостность друг друга на основании Алма-Атинской декларации 1991 года, делимитация границы между Арменией и Азербайджаном будет осуществляться на основе Алма-Атинской декларации, открытие региональных инфраструктур будет происходить под суверенитетом и юрисдикцией стран на основе принципов взаимности и равенства.
Премьер-министр Республики Армения подтвердил приверженность правительства Республики Армения указанным договоренностям и представил проект “Перекресток мира”.