Գևորգ Պապոյանն ու ԱՄՆ դեսպանը քննարկել են հայ-ամերիկյան համագործակցությանն առնչվող տարբեր հարցեր
Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը մարտի 22-ին ընդունել է Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Քրիստինա Ալիսոն Քվինին: Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև նախարարի տեղակալներ Ռաֆայել Գևորգյանն ու Նարեկ Տերյանը։
Գևորգ Պապոյանը համառոտ ներկայացրել է տնտեսության ոլորտում կառավարության կողմից իրականացվող քաղաքականությունն ու առաջնահերթությունները՝ ընդգծելով տնտեսության դիվերսիֆիկացիայի կարևորությունը և, հատկապես, ամրագրել այդ շրջանակներում համագործակցության խորացումը ԱՄՆ-ի հետ։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստանի Հանրապետության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների միջև Առևտրի և ներդրումների հարցերով աշխատանքային խմբի (TIFA) մարտին կայացած հերթական նիստի արդյունավետ անցկացմանն ու ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացմանը։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև 2024 թվականին «Ամերիկայի մրցունակության փոխանակում» (ACE) ծրագիրը Հայաստանում անցկացնելու կարևորության և հնարավորությունների շուրջ։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև հայ-ամերիկյան համագործակցությանն առնչվող տարբեր հարցերի։

Министр экономики Армении и посол США обсудили вопросы сотрудничества
Министр экономики Армении Геворк Папоян 22 марта принял чрезвычайного и полномочного посла США в Армении Кристину Куинн.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Министерства экономики республики, в ходе встречи Папоян представил Куинн политику и приоритеты, реализуемые правительством в сфере экономики, подчеркнув важность диверсификации экономики и углубления сотрудничества с США.
Собеседники коснулись очередного заседания рабочей группы по торговле и инвестициям (TIFA) Республики Армения и США, состоявшегося в марте, и реализации достигнутых договоренностей. Они также обменялись мнениями вокруг возможности запуска в Армении в 2024 году программы «Обмен опытом конкурентоспособности США» (ACE).