Հայկական կողմն էլ է դիրքորոշումը հայտնել, և 31 գյուղերի կենսական տարածքները նույնպես այս քննարկման շրջանակներում են․ ԱԳ փոխնախարար
25/03/2024 15:52
Այս պահին քննարկումները շարունակվում են. ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ԱԳ փոխնախարար Մնացական Սաֆարյանը՝ անդրադառնալով հարցին, թե Տավուշի գյուղերի հետ կապված ի՞նչ որոշում է կայացրել իշխանությունը:
«Ինչպես նշեցի՝ քննարկումները հիմա հանձնաժողովների աշխատանքների շրջանակներում շարունակվում են: Նրանք աշխատում են մեր նշած հիմքերի հիման վրա, որը հանրայնացվել է: Խոսքը Ալմա-Աթայի հռչակագրի և խորհրդային ժամանակաշրջանում գոյություն ունեցող սահմանի մասին է: Ալմա-Աթայի հռչակագիրը հիմք է, քարտեզները, ինչպես նշել էինք, խորհրդային շրջանում գոյություն ունեցող ամենաթարմ քարտեզներն են: Մենք դրա հետ կապված հայտարարություններ արդեն արել ենք»,-ասաց նա:
Հարցին՝ ինչո՞ւ որոշվեց սահմանազատումը սկսել հենց Տավուշից՝ փոխնախարարը պատասխանեց. «Դրա վերաբերյալ քննարկումները նույնպես շարունակվում են: Պետք է այդ քննարկումների ամփոփմանը և վերջնական եզրահանգումներին սպասենք, դրանից հետո պաշտոնական տեղեկություն կլինի»:
Դիտարկմանը՝ ադրբեջանական կողմը հայտարարել է, որ այդ 4 գյուղերի տարածքները պետք է անհապաղ ազատել մինչ սահմանազատում իրականացնելը՝ Մնացականյանը պատասխանեց․«Հայկական կողմն էլ է դիրքորոշումը հայտնել, և 31 գյուղերի կենսական տարածքները նույնպես այս քննարկման շրջանակներում են»:
Իսկ թե ինչո՞ւ սահմանազատման գործընթացը չի սկսվում Ջերմուկից, Գեղարքունիքից կամ Սյունիքից, որտեղ մեր տարածքները բռնազավթված են՝ ԱԳ փոխնախարարն ասաց. «Քանի որ սահմանազատման աշխատանքները մտնում են գործնական փուլ, կատարվում են որոշակի ուսումնասիրություններ, և այդ քննարկումների ավարտի ժամանակ կհանրայնացնենք այդ աշխատանքները»:
Նա ընդգծեց, որ Հայաստանը իր սուվերեն տարածքի բռնազավթման հետ կապված բազմիցս հանդես է եկել հայտարարություններով. «Սահմանազատման աշխատանքների այն մասը, որի վերաբերյալ կան որոշակի պայմանավորվածություններ, արդեն հանրայնացվել է, արվել են պաշտոնական հայտարարություններ: Այս փուլում հավելյալ տեղեկատվություն ես չունեմ»:

Замглавы МИД заверяет:  Армянская сторона также выразила свою позицию: Вопрос территорий 31 армянского села тоже обсуждается
25/03/2024 16:05
Замглавы МИД заверяет: Армянская сторона также выразила свою позицию: Вопрос территорий 31 армянского села тоже обсуждается
Обсуждения в настоящее время продолжаются. Об этом в беседе с журналистами в Национальном Собрании заявил заместитель министра иностранных дел Мнацакан Сафарян, касаясь вопроса о том, какое решение приняли власти в отношении сел Тавуша.
«Как я уже отметил, обсуждения сейчас продолжаются в рамках работы комиссий. Они работают на отмеченных нами основах, которые были обнародованы. Речь идет об Алма-Атинской декларации и границе, существовавшей в советское время. Алма-Атинская декларация является основой, карты, как мы уже отмечали, самые последние карты, существовавшие в советский период. Мы уже сделали соответствующие заявления», - сказал он.
На вопрос, почему было решено начать делимитацию именно с Тавуша, замминистра сказал: «Обсуждения вопроса также продолжаются. Мы должны дождаться подведения итогов этих обсуждений и окончательных выводов, после чего будет официальная информация».
Отвечая на замечание о том, что азербайджанская сторона заявила, что территории этих 4 деревень должны быть немедленно освобождены до проведения демаркации, Мнацаканян сказал: «Армянская сторона также выразила позицию о том, что жизненно важные районы 31 деревни также находятся в рамках этого обсуждения».
На вопрос, почему процесс демаркации границы не начинается с Джермука, Гегаркуника или Сюника, где оккупированы наши территории, замминистра иностранных дел сказал: «Поскольку работы по делимитации вступают в практическую стадию, проводятся определенные исследования, и мы обнародуем эти работы по завершении этих обсуждений».
Он подчеркнул, что Армения неоднократно выступала с заявлениями в связи с оккупацией ее суверенной территории. «Часть работ по делимитации границы, по которой существуют определенные договоренности, уже обнародована, были сделаны официальные заявления. На данном этапе у меня нет дополнительной информации».