Եթե ուզում ենք թուրքական սպառնալիքը չեզոքացնել, ոչ միայն չպետք է զիջենք Տավուշի գյուղերը, այլ նաև պետք է ազատագրենք Արցախը. Վարուժան Գեղամյան (Տեսանյութ)
26/03/2024 17:08
«Չեմ ճանաչում որևէ մեկին, որն էական է համարում տան փոխհատուցման հարցը։ Այո, դա կարևոր է, որ կարողանաս ապրել, բայց արցախցիների ճնշող մեծամասնությունն ասելու է այն, ինչ ես կասեմ՝ ինձ համար որևէ արժեք չունի այդ այսպես կոչված փոխհատուցումը․ շատ ավելի վիրավորական է, որ նույնիսկ տան հիշողությունն են արժեզրկում, իմ դեպքում՝ Բերձորը, ինչ-որ մարդիկ համարում են «թուրքական»։ Այդ սրբազան հողում հարյուրավոր տարիներ հուղարկավորվել են հայ ժողովրդի զավակներ»,- «Հարցեր կան» հաղորդմանն ասել է պատմական գիտությունների թեկնածու, թյուրքագետ Վարուժան Գեղամյանը։
«Երբ մեր շուրջը տեղի ունեցողին նայում ես ամբողջ ծավալով, ոչ թե առանձնացնելով, այդ դեպքում ակնհայտ է, որ Արցախի մասին ոչ միայն չպետք է մոռացվի, այլ նաև Արցախի հարցը պետք է բերվի ու պահվի օրակարգում, որովհետև առանց Արցախի հնարավոր չէ հայկական պետականության կենսունակությունն ապահովել։
Ինձ համար՝ որպես թյուրքագետի, ակնհայտ էր, որ այն, ինչ տեղի է ունենում Արցախում, հետո տեղի է ունենալու Սյունիքում, հետո Երևանում, որովհետև այն, ինչ տեղի ունեցավ Նախիջևանում, հետո տեղի ունեցավ Արցախում։
Սա հայ-թուրքական հակամարտություն է, որն սկսվել է շատ վաղուց և շարունակվելու է առաջին հերթին՝ աշխարհագրության բերումով։ Եթե ուզում ենք թուրքական սպառնալիքը չեզոքացնել կամ նվազեցնել, ուրեմն ոչ միայն չպետք է զիջենք Տավուշը, այլ նաև վաղ թե ուշ աշխարհագրորեն դիրքերը ամրապնդենք, որը նշանակում է ազատագրել Արցախը, Նախիջևանը։
Դրանից հետո, եթե ուզում ենք ավելի չեզոքացնել, ապա ամեն ինչ պետք է անենք Ադրբեջան պետության քայքայման համար. այն, ինչը հիմա անում են թշնամիները մեզ հետ։ Այստեղ հայկական պետության գոյությունը վտանգավոր է իրենց համար, որովհետև այն դեպի իրեն է ձգում  հակաթուրքական դիրքորոշում ունեցող կողմերի, խաղացողների, հետևաբար, թուրք-ադրբեջանական գերնպատակն է չեզոքացնել Հայաստանը՝ որպես պետություն»։

Варужан Гегамян: Если мы хотим устранить турецкую угрозу, мы не только не должны сдать села Тавуша, но и должны освободить Арцах (Видео)
26/03/2024 18:37
«Я не знаю никого, кто считает важным вопрос компенсации за жилье. Да, это важно, чтобы иметь возможность жить, но подавляющее большинство арцахцев скажут то же, что и я: для меня так называемая компенсация не имеет значения. Гораздо обиднее то, что даже память о доме обесценивается, в моем случае это Бердзор, некоторые считают его "турецким". На этой священной земле сотни лет хоронили детей армянского народа»,- заявил в программе "Есть вопросы" кандидат исторических наук, тюрколог Варужан Гегамян.
«Когда смотришь на то, что происходит вокруг нас в целом, не делая акцент ни на одном, ни на другом, становится очевидным, что Арцах не только не следует забыть, но и вопрос Арцаха должен быть поднят и включен в повестку дня, потому что без Арцаха невозможно обеспечить сохранение армянской государственности.
Для меня, как тюрколога, было очевидно, что то, что происходит в Арцахе, произойдет позже в Сюнике, затем в Ереване, потому что то, что произошло в Нахичевани, произошло позже в Арцахе.
Это армяно-турецкий конфликт, который начался очень давно и будет продолжаться, прежде всего, из-за географии. Если мы хотим устранить или уменьшить турецкую угрозу, то мы не только не должны сдавать Тавуш, но рано или поздно должны укрепить свои позиции географически, а это означает освобождение Арцаха и Нахичевани.
После этого, если мы хотим дальнейшей нейтрализации, то мы должны сделать все для распада Азербайджанского государства, что сейчас с нами и делают враги. Существование здесь армянского государства для них опасно, поскольку привлекает сторон и игроков с антитурецкой позицией, поэтому главная цель Турции и Азербайджана – нейтрализовать Армению как государство».