Հայաստանի և Արգենտինայի ԱԳ նախարարները քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգությանը վերաբերող հարցեր
Մարտի 25-ին պաշտոնական այցով Բուենոս Այրեսում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Արգենտինյան Հանրապետության արտաքին հարաբերությունների, միջազգային առևտրի և պաշտամունքի նախարար Դիանա Մոնդինոյի հետ:
Երկուստեք գոհունակությամբ ընդգծվել է երկու երկրների միջև առկա քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը՝ հիմնված Հայաստանի և Արգենտինայի ժողովուրդների միջև երկարամյա բարեկամական կապերի վրա։ ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է Հարավային Ամերիկայում Արգենտինայի դերը որպես ՀՀ կարևոր գործընկեր՝ նշելով, որ դրա պարզ վկայությունն են նաև բարձրաստիճան փոխայցելությունները։
Հանդիպման ընթացքում երկուստեք պատրաստակամություն է արտահայտվել ուսումնասիրել նոր հնարավորությունները և խորացնել փոխգործակցությունը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող, այդ թվում՝ առևտրատնտեսական, բարձր տեխնոլոգիաների, կրթական, էներգետիկ ոլորտներում։ Գոհունակությամբ նշվել է, որ երկու երկրների միջև ձևավորվել է լայն իրավապայմանագրային բազա՝ միաժամանակ ընդգծելով փոխգործակցության ընդլայնմանը համահունչ այն նոր ուղղություններով համալրելու պատրաստակամությունը։
Անդրադարձ է կատարվել երկու երկրների դիվանագիտական դպրոցների միջև փոխգործակցության հարցերի:
Հայաստանի և Արգենտինայի միջև առևտրատնտեսական հարաբերությունների խթանման համատեքստում ընդգծվել է նաև ներդրումային ծրագրերի հետագա խրախուսման կարևորությունը։
Երկու երկրների միջև համագործակցության զարգացման համատեքստում նախարարներ Արարատ Միրզոյանը և Դիանա Մոնդինյոն անդրադարձել են նաև Արգենտինայում հայ համայնքի՝ որպես յուրատեսակ կամրջի դերին։
Հայաստանի և Արգենտինայի ԱԳ նախարարները քննարկվել են նաև տարածաշրջանային անվտանգությանը վերաբերող հարցեր։ Նախարար Միրզոյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները և խաղաղության պայմանագրի նախագծի շուրջ ընթացող բանակցությունները։ Կարևորվել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման գործընթացի ապահովումը՝ հիմնված 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրի վրա, և ընդհանուր առմամբ մինչ օրս բարձրագույն մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածություններին հավատարմությունը։
Տարածաշրջանային տրանսպորտային և տնտեսական կապուղիների ապաշրջափակման համատեքստում Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը՝ մատնանշելով դրա միջոցով ընձեռնվող տնտեսական և կապուղիների զարգացման հնարավորությունները, տարածաշրջանում կայունությանը նպաստելու ներուժը:

Главы МИД Армении и Аргентины обсудили вопросы региональной безопасности
Находящийся с официальным визитом в Буэнос-Айресе министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 25 марта встретился с министром иностранных дел, международной торговли и культа Аргентинской Республики Дианой Мондино.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, с удовлетворением был отмечен высокий уровень политического диалог между двумя странами, основанного на давних дружественных связях между народами Армении и Аргентины. Министр иностранных дел Армении подчеркнул роль Аргентины как важного партнера Армении, отметив, что взаимные визиты на высоком уровне также являются наглядным свидетельством этого.
В ходе встречи была выражена обоюдная готовность изучать новые возможности и углублять сотрудничество в сферах, представляющих взаимный интерес, в том числе в торгово-экономической, высокотехнологичной, образовательной, энергетической сферах. Было с удовлетворением отмечено, что между двумя странами сформирована широкая договорно-правовая база, в то же время подчеркнута готовность дополнять ее новыми направлениями в соответствии с расширением взаимодействия. Были затронуты вопросы взаимодействия между дипломатическими школами двух стран.
В контексте стимулирования торгово-экономических отношений между Арменией и Аргентиной также была подчеркнута важность дальнейшего поощрения инвестиционных программ. В контексте развития сотрудничества между двумя странами министры Арарат Мирзоян и Диана Мондиньо также коснулись роли армянской общины в Аргентине как своеобразного моста.
Министры иностранных дел Армении и Аргентины обсудили также вопросы, региональной безопасности. Министр Мирзоян представил своему коллеге последние события в процессе нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном и переговоры по проекту мирного договора. Была отмечена важность обеспечения процесса делимитации границы между Арменией и Азербайджаном на основе алма-атинской декларации 1991 года, в соответствии с договоренностями, достигнутыми на сегодняшний день на самом высоком уровне.
В контексте разблокирования региональных транспортных и экономических каналов Арарат Мирзоян представил разработанную правительством Армении программу «Перекресток мира», указав на предоставляемые с ее помощью возможности экономического развития и инфраструктур, потенциал содействия стабильности в регионе.