«Նիկոլին չի հաջողվելու լռեցնել մեզ ու չի հաջողվելու կործանել մեր հայրենիքը»․ Վազգեն Սաղաթելյանի նամակը՝ «Արմավիր» ՔԿՀ-ից
27/03/2024 10:12
Քաղբանտարկյալ Վազգեն Սաղաթելյանը նամակ է հրապարակել «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկից։ Հոդվածում ասվում է․
«Հեռավոր 2019թ.-ին Նիկոլ Փաշինյանը, հանգստացնելով իր կողմից ապագայում խաբված համակիրներին, ուղիղ եթերում ժպտալով ասում էր. «Ժողովուրդ ջան, ինչու՞ եք նեղվում, որ ինձ հայհոյում են, մի նեղվեք, որ ինձ հայհոյում են, մի նեղվեք, թողեք հայհոյեն, ինձ համար ամենակարևորն էն ա, որ էդ հայհոյանքը չստանա դրական արձագանք հասարակության մեջ, քանի որ եթե ստանա, դա կնշանակի, որ մենք մի բան սխալ ենք անում, մտածելու բան ունենք»։
Պատերազմից ու ամոթալի կապիտուլյացիայից հետո, երբ վրա եկավ հասարակության արդար ցասումը, նույն Նիկոլը որոշեց քրեականացնել իշխանության հանդեպ վիրավորանքը՝ տխրահռչակ137.1 հոդվածի տեսքով։ Սա խղճուկ փորձ էր իրականությունից փախչելու. հարյուրավոր քրեական գործեր (միայն այս հոդվածով ունեի 6-ը), որոնք սակայն չտվեցին ցանկալի արդյունք և փնթի բռնապետիկը ստիպված սկսեց փակել իր՝ ժամանակին սիրելի ֆեյսբուքի մեկնաբանությունները, փողոցում էլ շրջել տասնյակ թիկնապահներով։ Հետագայում կեղծ «ժողովրդավարության բաստիոն» խաղալու նպատակով գերագույն գլխավոր փնթին ապաքրեականացրեց վիրավորանքը, բայց դե ճիշտը շարունակում է ցավեցնել, հատկապես, երբ այն ամեն օր ճպացնում են դեմքիդ՝ լինի դա փողոցում, ֆեյսբուքում, թե քո նոր ապաստան դարձած TikTok-ում։ Սա է պատճառը, որ կապիտուլյանտը որոշեց վերադառնալ 2021թ.-ին որդեգրած «ամեն գնով լռեցնելու» մարտավարությանը։
Իմ ու Նարեկ Սամսոնյանի հեղինակային «Իմնեմնիմի» փոդքասթի հանդեպ կիրառվեց ծիծաղելի հոդված՝ խուլիգանություն։ Իբր, փոդքասթի շրջանակներում Նիկոլին կոչելով իրեն արժանի բառերով՝ մենք «մարդկանց անդորրը խանգարել ենք»: Բիրտ անհամաչափ ու անտեղի ուժով բերման ենթարկելու ու կալանավորելու էժան քայլեր, որոնք ի ցույց են դնում կառավարության գլխի բացահայտ վախերը։ Ճղճիմ փորձ` լռեցնելու մեզ, իզոլացնելու հանրային դաշտից։
Շտապում եմ քեզ հիասթափեցնել, վախկոտ փնթի արարած, ես չեմ վախեցել քեզնից 2018թ.-ին, չեմ վախեցել 2021թ.-ին, էլ ուր մնաց հիմա վախենայի, երբ դու ինքդ վախենում ես սեփական շողքից։
Սա ես գրում եմ Արմավիրի քրեակատարողական հիմնարկից, որտեղ, ի դեպ, քեզ շատ սպասում են։ Վաղը, երբ դու կհայտնվես այստեղ, անպայման գալու եմ մոտդ տեսակցության, նայեմ աչքերիդ մեջ ու ժպտալով ասեմ. «Հը, ո՞նց ես, այ փնթի ***»։
Հ.Գ. Սիրելի հարազատներ, ընկերներ, համախոհներ,
Ցանկանում եմ հայտնել, որ նույնիսկ անազատության մեջ ես (նաև Նարեկն ու բոլոր քաղբանտարկյալները) օգտագործելու եմ բոլոր հնարավորությունները, որպեսզի ասելիքս հասցնեմ մեր լսարանին ու հանրությանը։ Ավելին՝ մեր ընկերներն արդեն իսկ հոգ են տարել, որ «Իմնեմնիմին» չընդհատվի ու բնականոն շարունակի աշխատանքը։
Ուզում եմ, որ վստահ լինեք՝ մենք չենք կոտրվել, մենք չենք վախեցել, մենք կլինենք կապի մեջ՝ որոշ տեխնիկական դժվարություններով, բայց կապի մեջ կլինենք։

«Никол не сможет заставить нас замолчать и не сможет разрушить нашу Родину: Статья Вазгена Сагателяна из УИУ "Армавир"
27/03/2024 10:49
Политзаключенный Вазген Сагателян опубликовал статью из УИУ «Армавир». В статье говорится:
"В далеком 2019 году Никол Пашинян, успокаивая своих обманутых им в будущем сторонников, с улыбкой говорил в прямом эфире: «Люди, почему вы расстраиваетесь, что меня оскорбляют, не расстраивайтесь, что меня оскорбляют, не расстраивайтесь, пускай меня оскорбляют, самое главное для меня, чтобы это оскорбление не получило положительного отклика в обществе, потому что если это произойдет, это будет означать, что мы делаем что-то не так, нам есть о чем задуматься».
После войны и позорной капитуляции, когда наступило оправданное возмущение общества, тот же Никол решил криминализировать оскорбление власти в виде пресловутой статьи 137.1. Это была жалкая попытка уйти от реальности: сотни уголовных дел (только по этой статье у меня их было 6), которые, однако, не дали желаемого результата, и неряшливому диктатору пришлось закрыть комментарии в своем когда-то любимом Facebook, и ходить по улицам с десятками телохранителей. Позже, чтобы разыграть фальшивый «бастион демократии», верховный неряха декриминализировал оскорбление, но правда по-прежнему ранит, особенно когда ее каждый день тыкают тебе в лицо, будь то на улице, в Facebook или в твоем новом убежище ТикТок-е. Именно по этой причине капитулянт решил вернуться к тактике «заставить замолчать любой ценой», принятой в 2021 году.
К подкасту «Имнемними», авторами которого являемся я и Нарек Самсонян, была применена нелепая статья «хулиганство». Якобы, назвав Никола в подкасте так, как он того заслуживает, мы «нарушили покой людей». Дешевые шаги по задержанию и аресту с применением жестокой, непропорциональной и ненужной силы, демонстрирующие очевидные страхи главы правительства. Отчаянная попытка заставить нас замолчать, изолировать нас от публичной сферы.
Спешу тебя разочаровать, трусливое неряшливое существо, я не боялся тебя в 2018 году, я не боялся тебя в 2021 году, не говоря уже сейчас, когда ты сам боишься собственной тени.
Пишу это из УИУ Армавир, где тебя, кстати, ждут с нетерпением. Завтра, когда ты появишься здесь, я обязательно приду к тебе, посмотрю в глаза и с улыбкой скажу: — Ну, как ты, неряшливый ***?»
P.S. Дорогие родственники, друзья, соратники!
Я хочу сообщить, что даже в несвободе я (как и Нарек и все политзаключенные) буду использовать все возможности, чтобы донести свое послание до нашей аудитории и общественности. Более того, наши друзья уже позаботились о том, чтобы  «Имнемними» не прерывался и продолжал свою работу в обычном режиме.
Я хочу, чтобы вы были уверены, что мы не сломлены, мы не напуганы, у нас возникнут некоторые технические трудности, но мы будем на связи.