Ստացվում է՝ «ժողովրդավարության բաստիոնի» կառավարչի համար ես, Վազգենը, Դոնալդ Թրամփն ու Ջո Բայդենը խուլիգաններ ենք․ Դուք նու՞յնպես կարծում եք, որ մեր արածը խուլիգանություն է․ Բաց նամակ՝ ԱՄՆ դեսպանին
28/03/2024 18:07
«Քաղաքացիական գիտակցություն» ՀԿ նախագահ, AntiFake.am կայքի հիմնադիր, քաղբանտարկյալ Նարեկ Սամսոնյանը «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկից բաց նամակ–հարցում է հղել Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Քրիստինա Քվինին, որն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորև.
«Տիկին դեսպան, Ձեզ գրում եմ ժողովրդավարության բաստիոնի «Արմավիր» ՔԿՀ-ից: Վստահ եմ` տեղյակ եք, որ ինձ և ընկերոջս` «Իմնեմնիմի» փոդքասթի համահեղինակ Վազգեն Սաղաթելյանին, Հայաստանի իշխանությունները երկու ամսով կալանավորել են բացառապես մեդիագործունեության համար: Գործի մանրամասները չներկայացնեմ, Դուք վստահաբար տիրապետում եք:
Ձեզ բաց նամակ գրելուս հիմնական պատճառը մի քանի` ինձ և հանրության զգալի հատվածի համար կարևոր հարցերի պատասխանները ստանալն է` կուզեք հրապարակային, կուզեք` ոչ: Տիկին դեսպան, փետրվարի 22-ին ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը Սան Ֆրանցիսկոյում տեղի ունեցած դրամահավաքի ժամանակ, արտահայտվելով ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի մասին, բառացի ասաց «that crazy son of a bitch» (թերևս սա հայերեն թարգմանելու կարիք չունի): Նախագահ Բայդենի այս բնորոշումը լսեց և կարդաց ողջ աշխարհը, կամ չչափազանցնելու համար ասենք` միլիարդավոր մարդիկ: Նախագահ Բայդենից առաջ պակաս «պերճախոս» չէր նախագահ Թրամփը, որն էլ հայտնի էր իր հակառակորդների մասին հանրային հայհոյաբանությամբ: Մի քանի օրինակներ էլ` Ձեր նախորդ նախագահի բառապաշարից. «stupid son of a bitch», «dumb son of a bitch», «sleeping son of a bitch», «fuck you son of a bitch», «that bitch» և այլն:
Հիմա, տիկին դեսպան, մենք երկրի նախագահ չենք և ոչ էլ ունենք հետաքրքության այն աստիճանի 5 տոկոսը, որն ունեին Ձեր նախագահները և մենք մեր մեդիագործունեությամբ ազատ ենք եղել մեր նեղ լսարանում մեր երկրի փաստացի կառավարչի մասին ասել ճիշտ նույն բանը, ինչ Ձեր գործող նախագահն ասաց միլիարդավոր լսարանի առաջ ՌԴ նախագահին, և դրա պատճառով կալանավորված ենք «ժողովրդավարության բաստիոնում»: Ի դեպ, մեղադրանքի տեքստում հենց այդպես էլ գրված է` «…հայհոյել են երկրի վարչապետին և իշխանության ներկայացուցիչներին…»: Հիմա, ստացվում է, որ «ժողովրդավարության բաստիոնի» կառավարչի համար ես, Վազգենը, Դոնալդ Թրամփն ու Ջո Բայդենը խուլիգաններ ենք, և հաշվի առնելով լսարանների ծավալների բացահայտ տարբերություններն, ըստ փաշինյանական ռեժիմի, Ձեր նախագահները շատ ավելի վտանգավոր խուլիգաններ են: Ելնելով վերոգրյալից` առաջին հարցս. տիկին դեսպան, Դուք նու՞յնպես կարծում եք, որ մեր արածը խուլիգանություն է, եթե ոչ, ապա ի՞նչ եք պատրաստվում անել այդ կապակցությամբ:
Շարադրեմ հաջորդ հարցս. վերջին տասնամյակում սոցիալական մեդիայի տարածման արդյունքում ավանդական մեդիա հարթակներին փոխարինելու են եկել նոր ձևաչափով մեդիա պրոդուկտներ: Դրանցից ամենատարածված ձևաչափերից մեկը փոդքասթն է, որը ենթադրում է ավելի անմիջական և երկար շփում լսարանի հետ: Վերոգրյալին զուգահեռ (ըստ մասնագետների պնդման)` նույն սոցիալական մեդիայի զարգացումը բերել է քաղաքականության հանրայինացման (popularisation), և դրա հետևանքով էլ քաղաքական դիալեկտիկան ողջ աշխարհում որակական ռեգրես է ապրել: Քաղաքականության հանրայինացման հետևանքով էլ իրենց հերթին քաղաքականությամբ զբաղվող անհատներին (հատկապես իշխանություն կրողներին) հանդուրժողականության ավելի բարձր աստիճանով են կաշկանդել, իսկ ժողովրդավարություններում, հատկապես «ժողովրդավարության բաստիոնում», հանդուրժողականության աստիճանը պետք է անգամներով բարձր լինի: Հիմա, մեզ` մեդիա գործունեությամբ զբաղվող անհանտներիս, որոնց փոդքասթն արդեն մեկ տարի է եթերում է, որն ունեցել է շուրջ 90 թողարկումներ և ավելի քանի 100 հյուր, երկու ամսով կալանավորել են իշխանության ներկայացուցիչներին և անձամբ վարչապետին «son of a bitch» ասելու համար: Ձևակերպեմ հարցս. տիկին դեսպան, վարչակազմի ո՞ր տարատեսակին է հատուկ նման ամենաթողությունը, ի՞նչ եք կարծում,  սա ժողովրդավարակա՞ն, թե՞ կայուն զարգացող ավտորիտարիզմին բնորոշ պահվածք է: Ո՞րն է Ձեր գնահատականը:
Եվ ձևակերպեմ թերևս վերջին հարցը. տիկին դեսպան, Դուք դիտե՞լ եք իմ ձերբակալության կադրերը  (եթե ոչ, նամակս Ձեզ փոխանցելիս անպայման կրիչով կտրամադրեն այդ կադրերը), եթե այո, ապա կխնդրեի պատասխանել, եթե, օրինակ, Ձեր աշխարհաքաղաքական հակառակորդ երկրներից ցանկացածում նման կերպ բերման ենթարկեին որևէ մեդիա գործիչի, Դուք ինչպե՞ս կարձագանքեիք: Կարծում եմ, որ անգամ Սպիտակ տանը նրա կնոջն ընդունելության կարժանացնեին: Իսկ ինչու՞մ է կայանում մեր պարագայում Ձեր քար լռությունը: Չե՞ք կարծում, որ հենց այս պատճառով է նաև, որ լիբերալ դեմոկրատիայի արժեքային և գաղափարական մասը վերջին երկու տասնամյակում տոտալ ֆիասկոյի է հանդիպում:

Открытое письмо послу США: Получается, что для управленца "бастиона демократии" я, Вазген, Дональд Трамп и Джо Байден - хулиганы: Вы тоже считаете то, что мы делаем, хулиганством
Председатель общественной организации «Гражданское сознание», основатель сайта AntiFake.am, политзаключенный Нарек Самсонян из УИУ «Армавир» направил открытое письмо-вопрос послу США в Армении Кристине Куинн, полный текст которого мы приводим ниже:
«Госпожа посол, я пишу вам из бастиона демократии УИУ «Армавир». Я уверен, вы в курсе, что власти Армении на два месяца арестовали меня и моего друга Вазгена Сагателяна, соавтора подкаста «Имнемними», исключительно за медийную деятельность. Подробностей дела излагать не буду, уверен, вы с ним знакомы.
Основная причина, по которой я пишу Вам открытое письмо, — это получить ответы на несколько важных для меня и значительной части общественности вопросов, хотите публично или в частном порядке. Госпожа посол, 22 февраля президент США Джо Байден, говоря о президенте России Владимире Путине, во время мероприятия по сбору средств в Сан-Франциско буквально сказал «этот сумасшедший сукин сын» (пожалуй, нет необходимости переводить это на армянский язык). Президент Трамп был не менее «красноречив», чем президент Байден, который также был известен публичными оскорблениями своих конкурентов. Вот несколько примеров из словарного запаса вашего предыдущего президента: «stupid son of a bitch», «dumb son of a bitch», «sleeping son of a bitch», «fuck you son of a bitch», «that bitch» и т. д.
Итак, г-жа посол, мы не являемся президентом страны, и у нас нет 5 процентов того уровня интереса, который был у ваших президентов, и мы были свободны в своей медийной деятельности и могли свободно говорить в своей узкой аудитории о фактическом управленце нашей страны ровно то же самое, что ваш нынешний президент сказал президенту России перед многомиллиардной аудиторией, и из-за этого нас задерживают в «бастионе демократии». Кстати, в тексте обвинения написано именно так: "...они озвучили нецензурные выражения в адрес премьер-министра страны и членов правительства...". Теперь получается, что для управленца "бастиона демократии" я, Вазген, Дональд Трамп и Джо Байден - хулиганы, а учитывая явные различия в размерах аудитории, согласно пашиняновскому режиму, ваши президенты - куда более опасные хулиганы. Исходя из вышеизложенного, мой первый вопрос: Госпожа посол, вы тоже считаете то, что мы делаем, хулиганством, если нет, то что вы намерены предпринять в связи с этим?
Задам следующий вопрос: В результате распространения социальных медиа за последнее десятилетие традиционные медиаплатформы были заменены медиапродуктами нового формата. Среди них одним из самых популярных форматов является подкаст, предполагающий более прямое и длительное общение с аудиторией. Параллельно вышеизложенному (по мнению экспертов) развитие тех же социальных медиа привело к популяризации политики (popularisation), в результате чего политическая диалектика испытала качественный регресс во всем мире. В результате популяризации политики к лицам, занимающимися политикой (особенно находящимися у власти), предъявлялось требование проявлять более высокую степень толерантности, а в демократических странах, особенно в «бастионе демократии», степень толерантности должна быть во много раз выше.
Теперь нас, личностей, занимающихся медийной деятельностью, чей подкаст выходит в эфир уже год, насчитывает около 90 выпусков и более 100 гостей, арестовали на два месяца за то что мы назвали представителей власти и премьер-министра «son of a bitch». Позвольте мне сформулировать мой вопрос: Госпожа посол, какому стилю управления свойственна такая вседозволенность? Как вы думаете, такое поведение типично для демократии или стабильного авторитаризма? Какова Ваша оценка?
И позвольте мне сформулировать, пожалуй, последний вопрос: Госпожа посол, видели ли вы кадры моего задержания (если нет, то Вам обязательно предоставят эти кадры на флешке при передаче Вам моего письма), если да, то я хотел бы попросить Вас ответить: если бы, например, в какой-либо из ваших геополитических стран-конкурентов подобным образом задерживали медийного деятеля, как бы вы отреагировали? Я думаю, что даже в Белом доме его супруге устроили бы прием. И с чем же связано в нашем случае ваше каменное молчание? Не думаете ли Вы, что именно по этой причине ценностная и идеологическая часть либеральной демократии потерпела полное фиаско за последние два десятилетия?
P.S. Я не уверен, что на заданные вопросы будут даны ответы таким же образом, но пишу это ради истории.