ԼՂ-ից բռնի տեղահանված շուրջ 11 հազար մարդ է արտագաղթել Հայաստանից. այլ տվյալներ էլ են շրջանառվում՝ մինչև 15 հազար. Արցախի ՄԻՊ (Տեսանյութ)
29/03/2024 12:35
Արցախից բռնի տեղահանված շուրջ 11 հազար մարդ է արտագաղթել Հայաստանից, այս մասին հայտարարեց Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը։
Նա, սակայն, նշեց, թե այլ տվյալներ էլ են շրջանառվում, որ թիվը հասնում է մինչև 15 հազարի։
«Հիմնական պատճառը սոցիալ-կենցաղային պայմաններն են, որոնք խաթարում են մարդկանց բնականոն կյանքը Հայաստանում, դրա համար նախընտրում են տեղափոխվել Ռուսաստանի հարավային հատվածներ»,- նշեց Ստեփանյանը։
ԼՂ-ից բռնի տեղահանված 10 հազար 800 անձ է Հայաստանում տեղավորվել աշխատանքի։
«Սրանք պաշտոնական թվերն են, ամենացավալին այն է, այս թվերի մեջ շատ քիչ տոկոս են կազմում կրթության բնագավառի ներկայացուցիչները, ընդամենը 220 ուսուցիչ է, որ ՀՀ կրթական հաստատություններում է այսօր աշխատում, մինչդեռ, Արցախում 4 հազար ուսուցիչ ենք ունեցել»,- նշեց Արցախի ՄԻՊ-ը։

Омбудсмен Арцаха: Около 11 000 человек, насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха, эмигрировали из Армении: распространяются и другие данные - до 15 тысяч
29/03/2024 13:09
Около 11 тысяч человек, насильственно перемещенных из Арцаха, эмигрировали из Армении, заявил омбудсмен Арцаха Гегам Степанян.
Однако он отметил, что  распространяются и другие данные, что их число достигает 15 тысяч.
"Основная причина - социально-бытовые условия, которые нарушают нормальную жизнь людей в Армении, поэтому они предпочитают переезжать в южные регионы России", - сказал Степанян.
10 тысяч 800 человек, насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха, устроились на работу в Армении.
"Это официальные  данные, самое печальное, что представители сферы образования составляют очень малый процент от этой цифры, в учебных заведениях Армении сегодня работают всего 220 учителей, тогда как в Арцахе у нас было 4000 учителей", - заявили ЗПЧ Арцаха.