Հայ-ռուսական հարաբերությունները դառնում են ավելի լայն հակամարտության օբյեկտ. սա շատ վտանգավոր է. Սերգեյ Կոպիրկին
29/03/2024 15:53
ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի այն հայտարարությունը, թե Հայաստանի իշխանությունները հետևողականորեն ու գիտակցաբար քանդում են Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները, խոր մտահոգություն արտահայտող խոսքեր են՝ հաշվի առնելով այն իրադարձությունները, որ տեղի են ունենում մեր փոխհարաբերություններում։ Այս մասին 24News-ի «Հետագիծ Նարեկ Գալստյանի հետ» հաղորդման ժամանակ նշել է ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը։
«Ցավոք, մենք հասկանում ենք, որ մեր հարաբերությունները դառնում են ավելի լայն հակամարտության օբյեկտ, ու այս փաստը չի էլ թաքցվում, օրինակ, ԱՄՆ-ի կողմից։ Նրանք բաց խոսում են այն մասին, որ ԱՄՆ-ն Հայաստանի հետ հարաբերությունները դիտարկում են ՌԴ-ի և Իրանի դեմ հակազդեցության համատեքստում։ Սա շատ վտանգավոր է, շատ վատ է, սա այն է, ինչ կարող է հասցնել մեր հարաբերություններին իրական վնաս, եթե Հայաստանի իշխանությունների կողմից չկա քաղաքական կամք, որպեսզի պահպանվեն մեր փոխհարաբերությունների ծավալը, որը շատ կարևոր է սովորական մարդկանց համար, ընտանիքների համար», - ասել է նա։

Сергей Копыркин: Армяно-российские отношения становятся объектом более масштабного конфликта: это очень опасно
29/03/2024 16:24
Заявление министра иностранных дел России Сергея Лаврова о том, что власти Армении под надуманными предлогами и сознательно разрушают отношения с Россией, являются словами, выражающими глубокую озабоченность, учитывая события, которые происходят в наших отношениях. Об этом заявил чрезвычайный и полномочный посол Российской Федерации в Армении Сергей Копыркин в ходе программы 24News "Траектория с Нареком Галстяном".
"К сожалению, мы понимаем, что наши отношения становятся объектом более широкого конфликта, и этого факта не скрывают, например, США. Они открыто говорят о том, что США рассматривают отношения с Арменией в контексте противодействия России и Ирану. Это очень опасно, очень плохо, это то, что может нанести реальный ущерб нашим отношениям, если не будет политической воли со стороны властей Армении сохранить объем наших отношений, что очень важно для обычных людей, для семей", - сказал он.