Նարեկ Սամսոնյանի և Վազգեն Սաղաթելյանի դեպքով ոստիկանների ոչ իրավաչափ գործելու մասով ունեցել ենք կասկածներ, պարզաբանումներ ենք պահանջել. Մանասյան (Տեսանյութ)
04/04/2024 12:26
Թե՛ կադրերը տեսնելուց հետո, թե՛ընդհանուր տեղեկատվությունը տարածվելուց հետո, մենք այցելել ենք Նարեկ Սամսոնյանին և Վազգեն Սաղաթելյանին, լրագրողների հետ զրույցում անդրադառնալով այն հարցին, թե իրավաչա՞փ է համարում նրանց այդ ձևով ձերբակալելը՝ ասաց ՄԻՊ Անահիտ Մանասյանը։
Նրա խոսքով՝ եթե այդ մասով դիմել են իրավասու մարմիններին, ուրեմն՝ առնվազն իրավաչափության մասով կասկած են ունեցել.«Պարզաբանումներ ենք պահանջել իրավասու մարմիններից և դրանք ստանալուց հետո, հնարավորություն կունենանք եզրահանգումներ անելու»։
Հարցին, թե նախկին պարզաբանումները ստանալուց հետո, եղե՞լ է դեպք, որ համարել են՝ ոստիկանները խախտել են օրենքը և գործել են ոչ իրավաչափ՝ Մանասյանը նշեց.«Կարդացե՞լ եք մեր տարեկան զեկույցը։ Առանձնացրել ենք ոստիկանության կողմից անհամաչափ ուժի կիրառման և նվազագույն իրավունքների խախտման բազմաթիվ դեպքեր։ Ավելին ասեմ՝ արձանագրել ենք առերևույթ բռնության հետ կապված խնդիրներ։ Տեղեկացնեմ, որ ՄԻՊ-ը քննություն իրականցնող մարմին չէ, դատարան չէ։ ՄԻՊ-ի խնդիրը համակարգային խնդիրները բացահայտելն է»։

Манасян: По делу Нарека Самсоняна и Вазгена Сагателяна у нас возникли сомнения в неправомерности действий сотрудников полиции, и мы потребовали разъяснений
04/04/2024 12:58
Посмотрев кадры задержания и после распространения информации мы посетили Нарека Самсоняна и Вазгена Сагателяна, касаясь вопроса, считает ли она законным арестовать их таким образом, сообщила журналистам Защитник прав человека Анаит Манасян.
По ее словам, если они обратились по этому поводу в компетентные органы, то, по крайней мере, у них были сомнения в законности. "Мы запросили разъяснения у компетентных органов и после их получения у нас будет возможность сделать выводы".
На вопрос, были ли в прошлом случаи, когда после получения разъяснений они посчитали, что полиция нарушила закон и действовала незаконно, Манасян ответила: «Вы читали наш годовой отчет? Мы выделили множество случаев непропорционального применения силы полицией и нарушения основных прав. Скажу больше: мы зафиксировали проблемы, связанные с явным насилием. Довожу до вашего сведения, что ЗПЧ не является следственным органом и не судом. Задача ЗПЧ – выявить системные проблемы».