«Հանդիպումը նվիրված է ՀՀ զարգացման հեռանկարներին». Բրյուսելից Եվրահանձնաժողովի նախագահը մանրամասնեց, թե ինչ աջակցություն կտրամադրեն Հայաստանին
05/04/2024 14:30
Բրյուսելում մեկնարկել է ՀՀ  վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Եվրահանձնաժողովի նախագահ ֆոն դեր Լյայենի և ԱՄՆ պետքարտուղար Բլինքենի հանդիպումը։
Բանակցություններից առաջ համատեղ հայտարարության ընթացքում Եվրահանձնաժողովի նախագահ ֆոն դեր Լյայենն ասաց, որ հանդիպումը նվիրված է Հայաստանի զարգացման հեռանկարներին։
«Առաջիկա 4 տարիներին 270 մլն եվրոյի աջակցություն կտրամադրվի, մենք կաջակցենք ձեր բիզնեսին, տաղանդներին, որպեսզի նրանք զարգանան և նոր շուկաներ գրավեն։
Ներդրումներ կունենանք կարևոր ենթակառուցվածքային ծրագրերում, ինչպես, օրինակ՝ Սևծովյան մալուխում, որը կարող է մաքուր վերականգնող էներգիա բերել Եվրոպային։ Ներդրում կանենք Հայաստանի վերականգնող էներգիայի ոլորտում, որպեսզի ավելի լավ կապակցվածություն լինի Վրաստանի հետ»,-ասաց Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը։
Նա նշեց, թե «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի շրջանակներում աջակցություն կտրամադրեն, կլինի նաև աջակցություն ավիահողարդակցության և միջուկային էներգիայի ոլորտներում։
«Աջակցության այս փաթեթը հիմնված է ԵՄ փաթեթի վրա, որի շրջանակներում հավաքվել է կես միլիարդ եվրո։ Սա շատ լավ նորություն է, բայց մենք նաև նոր փաթեթ կունենանք։ Այդ պատճառով ստեղծել ենք կոորդինացիայի նոր հարթակ, որտեղ կարող ենք արագացնել այդ ծրագրերի իրականացումը և առավելագույնի հասցնել ներդրումների արդյունավետությունը»։

«Встреча посвящена перспективам развития Армении»: Из Брюсселя президент Еврокомиссии разъяснила какую поддержку они окажут Армении
05/04/2024 14:42
В Брюсселе стартовала встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна, председателя Еврокомиссии Урсулы фон дер Ляйен и госсекретаря США Энтони Блинкена.
В ходе совместного заявления перед переговорами президент Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен сообщила, что встреча посвящена перспективам развития Армении.
«В течение следующих 4 лет будет предоставлена ​​поддержка в размере 270 миллионов евро, мы будем поддерживать ваш бизнес, таланты, чтобы они развивались и привлекали новые рынки.
У нас будут инвестиции в важные инфраструктурные проекты, такие как Черноморский кабель, который может принести в Европу чистую возобновляемую энергию. Мы будем инвестировать в сектор возобновляемой энергетики Армении, чтобы улучшить связь с Грузией", - сказала Урсула фон дер Ляйен.
Она отметила, что поддержка будет оказана в рамках проекта "Перекресток мира", поддержка также будет оказана в сфере авиации и атомной энергетики.
«Этот пакет поддержки основан на пакете ЕС, в рамках которого было собрано полмиллиона евро. Это очень хорошая новость, но у нас также будет новый пакет. Именно поэтому мы создали новую координационную платформу, где мы можем ускорить реализацию этих программ и максимизировать инвестиционную эффективность».