Շառլ Ազնավուրի արվեստն աշխարհին կներկայացվի նորովի և յուրովի (Տեսանյութ)
Ակբա բանկի, «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի և Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի համագործակցությամբ աշխարհահռչակ շանսոնյե, մեծանուն հայ Շառլ Ազնավուրի լավագույն ստեղծագործությունները շուտով հնարավոր կլինի լսել նաև սիմֆոնիկ  կատարմամբ։
Շառլ Ազնավուրի հայտնի ու սիրված ստեղծագործությունները Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը կներկայացնի աշխարհում գործող ամենահին՝ շուրջ 126 տարվա պատմություն ունեցող ձայնագրման ընկերության՝ աշխարհահռչակ «Դոյչե Գրամաֆոնի» պիտակով և եզակի ալբոմով՝ նվիրված Ազնավուրի 100-ամյա հոբելյանին։
Ազնավուրի մշակութային ժառանգությունը աշխարհին նորովի և յուրովի ներկայացնելու միջազգային նշանակություն ունեցող նախագիծը «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հետ համագործակցությամբ ֆինանսավորվել է Ակբա բանկի Visa Բարերար քարտապանների կատարած անկանխիկ վճարումներից ձևավորվող միջոցներով, որոնք Ակբա բանկն իր սեփական միջոցների հաշվին ուղղում է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հատուկ հաշվեհամարին։
«Հայաստանում մեկնարկել է մեծանուն հայի՝ Շառլ Ազնավուրի 100-ամյակի կապակցությամբ միջոցառումների շարք, և այդ շարքում շատ կարևոր միջոցառում կա։ Այդ միջոցառումը Շառլ Ազնավուրի ստեղծագործությունների նորովի ներկայացումն է՝ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի կատարմամբ։ Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Ակբա բանկի Visa Բարերար բոլոր քարտապաններին, ովքեր անուղղակիորեն մասնակցում են նման նախագծերի ֆինանսավորմանը»,- նշել է Ակբա բանկի գլխավոր գործադիր տնօրեն Հակոբ Անդրեասյանը։
«Ազնավուրը 1992 թվականից մինչև իր մահը եղել է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ։ Այս ծրագիրը միայն երաժշտություն  չէ, այն հավելյալ արժեք է ստեղծում. մենք հայտվում ենք երաժշտական բարձր տեղում, և այս ալբոմը բոլոր հնարավոր միջոցներով կտարածվի ամբողջ աշխարհում»,- նշել է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Հայկակ Արշամյանը։
«Մեծագույն պատասխանատվություն և պատիվ է «Դոյչե Գրամաֆոնում» ներկայացնել հայ կոմպոզիտոր Շառլ Ազնավուրին։ Սա մեծ ձեռքբերում է մեր արվեստի ու Ազնավուրի ժառանգության համար, որովհետև ներկայացնում ենք արտիստ, որով հպարտ ենք։ Շառլ Ազնավուրը հայ է, կոմպոզիտոր-հեղինակ, որը մոտիվացրել է սերունդներ։ Այս նախագիծը միավորեց մարդկանց, որոնք գաղափարակից էին։ Շնորհակալ եմ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին ու Ակբա բանկին, որոնք շատ սեղմ ժամկետներում կանգնեցին նախաձեռնության կողքին, մենք դրա կարիքը շատ ունեինք և այս նախագծով կունենանք միջազգային որակի պրոդուկտ»,- նշել է Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը։
Մայիսի 22-ին՝ Շառլ Ազնավուրի ծննդյան օրը, ալբոմը հասանելի կդառնա երաժշտական  բոլոր հարթակներում՝ դառնալով յուրահատուկ նվեր աշխարհի համար։
Ալբոմի ձայնագրման աշխատանքներին մասնակցել են միջազգային արտիստներ։ Նախագծի մենակատարը ֆրանսիացի հայտնի թավջութակահարուհի Կամիլ Թոման է, ով իր թովիչ կատարումներով սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ ստեղծագործություններին փոխանցել է ազնավուրյան էներգետիկան։ Ձայնագրման աշխատանքներին հրավիրյալ արտիստներից է նաև Ֆրանսիայի 23-րդ նախագահ Նիկոլա Սարկոզիի կինը՝ Կարլա Բրունին։

Искусство Шарля Азнавура будет представлено миру в новом и уникальном виде
При сотрудничестве банка «Акба», Всеармянского фонда «Айастан» и Государственного симфонического оркестра Армении в скором времени можно будет услышать лучшие произведения всемирно известного шансониста, великого армянина Шарля Азнавура в симфоническом исполнении.
Государственный симфонический оркестр Армении представит знаменитые и популярные композиции Шарля Азнавура под лейблом всемирно известной Deutsche Grammophon, старейшей в мире звукозаписывающей компании с около 126-летней историей, а также уникальный альбом, посвященный 100-летнему юбилею Азнавура.
Проект международного значения по представлению миру культурного наследия Азнавура в новом и уникальном виде в сотрудничестве с Всеармянским фондом «Айастан» финансировался за счет безналичных расчетов держателей карт Visa Charitable Акба Банка, которыми управляет Акба Банк. на специальный счет Всеармянского фонда «Айастан» за свой счет.
«В Армении стартовала серия мероприятий по случаю 100-летия знаменитого армянина Шарля Азнавура, и в этой серии есть очень важное событие. Это мероприятие представляет собой новую презентацию произведений Шарля Азнавура в исполнении Государственного симфонического оркестра Армении. Я хотел бы поблагодарить всех держателей карт Акба Банка Visa Charitable, которые косвенно участвуют в финансировании подобных проектов», — сказал Акоп Андреасян, генеральный директор Акба Банка.
«Азнавур был членом попечительского совета Всеармянского фонда «Айастан» с 1992 года и до своей смерти. Эта программа — не просто музыка, она создает дополнительную ценность. мы находимся на музыкальной высоте, и этот альбом будет распространяться по всему миру всеми возможными способами», — сказал исполнительный директор Всеармянского фонда «Айастан» Айкак Аршамян.
«Для меня большая ответственность и честь представлять армянского композитора Шарля Азнавура в Deutsche Grammophon. Это большое достижение для нашего искусства и наследия Азнавура, потому что мы представляем художника, которым гордимся. Шарль Азнавур – армянин, композитор и автор, мотивировавший поколения. Этот проект объединил единомышленников. Я благодарен Всеармянскому фонду «Айастан» и банку «Акба», которые в очень короткий срок поддержали инициативу, она нам очень нужна, и с этим проектом мы получим продукт международного качества», — отметил художественный руководитель и руководитель дирижер Государственного симфонического оркестра Армении Сергей Смбатян.
22 мая, в день рождения Шарля Азнавура, альбом будет доступен на всех музыкальных платформах, став уникальным подарком миру.
В записи альбома приняли участие зарубежные артисты. Солистка проекта – знаменитая французская виолончелистка Камилла Тома, которая со своим симфоническим оркестром передала энергию Азнавура в произведения.
Он также является одним из артистов, приглашенных для записи работ. Франции 23-й президент Николя Саркози жена Карла Бруни.
Согласно Закону «Об авторском праве и смежных правах» воспроизведение выдержек из новостных материалов не должно раскрывать существенную часть новостного материала. При воспроизведении на сайте отрывков из новостных материалов в названии отрывка обязательно указывается название средства массовой информации, а также обязательно вставлена ​​активная ссылка на сайт.