Վրաստանին Լոռու մարզից տարա՞ծք է զիջվելու (Տեսանյութ)
Հայաստանի և Վրաստանի միջև սահմանազատման աշխատանքները վերսկսելու պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել. լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ արտգործնախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը։
«Երկու երկրների կառավարությունները պայմանավորվածություն են ձեռք բերել, որպեսզի վերսկսեն սահմանազատման աշխատանքները, որոնք բավականին երկար ժամանակ դադար էին ստացել։ Երկու երկրներն էլ թարմացրել են սահմանազատման իրենց հանձնաժողովների կազմերը, բայց դեռևս նիստ տեղի չի ունեցել։ Երկու կողմն էլ որոշակի տնային աշխատանքներ են կատարում»,- նշեց Կոստանյանը և հույս հայտնեց, որ առաջին նիստը չի ուշանա։
Դիտարկմանը, թե տեղեկություններ են շրջանառվում, որ Լոռու մարզից տարածք է զիջվելու Վրաստանին՝ փոխնախարարը պատասխանեց՝ սահմանազատման գործընթաց է լինելու։
Նրա խոսքով՝ տրամաբանությունը սա է` վերականգնել բոլոր հարևան երկրների հետ 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի ստորագրման ժամանակ առկա սահմանագծի վերկանգնումը։

Костанян: Армения и Грузия готовы завершить делимитацию границы
Между Арменией и Грузией достигнута договоренность о возобновлении работ по демаркации границы. Об этом в беседе с журналистами заявил заместитель министра иностранных дел Армении Ваан Костанян.
"Правительства двух стран договорились возобновить работы по демаркации границы, которые были приостановлены на достаточно долгое время. Обе страны обновили состав своих комиссий по демаркации, но ни одной встречи еще не состоялось: стороны готовятся", - сказал Костанян и выразил надежду, что первая встреча не затянется.
На замечание, что распространяется информация о том, что территория Лорийской области будет передана Грузии, замминистра ответил, что будет процесс демаркации.
По его словам, логика заключается в восстановлении существующей линии границы со всеми соседними странами на момент подписания Алма-Атинской декларации в 1991 году.