Լիլիթ Մակունցը հյուրընկալվել է ԱՄՆ Խաղաղության ինստիտուտում․ առանցքային թեմաներից է եղել նաև ԱՄՆ-ի հետ ՀՀ-ի երկկողմ հարաբերությունների ներկա վիճակը և հեռանկարները
11/04/2024 10:26
Ապրիլի 8-ին դեսպան Լիլիթ Մակունցը հյուրընկալվել է ԱՄՆ Խաղաղության ինստիտուտում՝ որպես Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև երկկողմ հարաբերություններին նվիրված կլոր սեղան-քննարկման գլխավոր բանախոս: Այս մասին հայտնում են ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանությունից:
Միջոցառմանը, որը վարել է Հայաստանում ԱՄՆ նախկին դեսպան Մարի Յովանովիչը, մասնակցել են փորձագետներ տարբեր վերլուծական կենտրոններից և կազմակերպություններից:
Կլոր սեղանի ընթացքում քննարկված առանցքային թեմաներն են եղել ԱՄՆ-ի հետ Հայաստանի երկկողմ հարաբերությունների ներկա վիճակը և հեռանկարները, Հայաստանի կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը, տարածաշրջանային անվտանգության հարցերը, ինչպես նաև ապրիլի 5-ին Բրյուսելում կայացած՝ Հայաստան-ԱՄՆ-ԵՄ բարձր մակարդակի եռակողմ հանդիպումը։

Лилит Макунц посетила Институт мира США: Ключевыми темами круглого стола были текущее состояние и перспективы двусторонних отношений Армении с США
11/04/2024 10:33
8 апреля посол Армении Лилит Макунц посетила Институт мира США в качестве главного докладчика круглого стола-обсуждения, посвященного двусторонним отношениям между Арменией и Соединенными Штатами. Об этом сообщает посольство Армении в США.
В мероприятии, которое вела бывший посол США в Армении Мари Йованович, приняли участие эксперты из различных аналитических центров и организаций.
Ключевыми темами, обсуждавшимися в ходе круглого стола, были текущее состояние и перспективы двусторонних отношений Армении с США, инициатива правительства Армении «Перекресток мира», вопросы региональной безопасности, а также трехсторонняя встреча высокого уровня Армения-США-ЕС, состоявшаяся в Брюсселе 5 апреля.