«Կատարվում է դեպքի վայրի, ավտոմեքենայի զննություն՝ պատճառները պարզելու նպատակով»․ ՔԿ մամուլի խոսնակը՝ զինծառայողների կյանքեր խլած վթարի մասին
ՀՀ ՔԿ մամուլի խոսնակ Գոռ Աբրահամյանը գրել է․
«Այսօր ՀՀ ՊՆ N զորամասի զինծառայողներին տեղափոխող «Ուրալ» մակնիշի ավտոմեքենայի վթարման, դրա հետևանքով 4 զինծառայողների մահվան և մի շարք զինծառայողների տարբեր աստիճանների վնասվածքներ ստանալու դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության 9-րդ կայազորային քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 538-րդ հոդվածի 4-րդ մասի (Մարտական, հատուկ կամ տրանսպորտային մեքենա վարելու կամ շահագործելու կանոն խախտելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է երկու կամ ավելի անձանց մահ) հատկանիշներով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։
Ձևավորվել է քննչական խումբ և իրականացվում է նախաքննություն ողբերգական ելքով դեպքի ամբողջական հանգամանքները, վթարի պատճառները պարզելու նպատակով։
Այս պահին քննիչներն իրականացնում են առաջնային քննչական և վարութային գործողություններ, այդ թվում կատարում են դեպքի վայրի և վթարված ավտոմեքենայի զննություն։

СК Армении возбудил уголовное дело по факту ДТП с военнослужащими
В связи с ДТП в 9-м гарнизонном следственном отделе Главного военного следственного управления Следственного комитета РА, в соответствии с частью 4 статьи 538 УК РА (Нарушение правил вождения или эксплуатации боевого специального или транспортного средства, повлекшее по неосторожности смерть двух и более человек), возбуждено уголовное дело. Об этом сообщает Следственный комитет.
Сформирована следственно-оперативная группа и проводится предварительное расследование с целью выяснения всех обстоятельств происшествия с трагическим исходом, причин ДТП.
На данный момент следователи проводят первичные следственно-оперативные мероприятия, в том числе осмотр места происшествия и разбившегося автомобиля.
Ранее сообщалось, что в результате ДТП, произошедшего сегодня, 4 военнослужащих погибли, 20 - получили ранения, состояние одного из них оценивается как крайне тяжелое.