Արցախցիների 30-40 տոկոսը պատրաստվում է լքել Հայաստանը․ Մետաքսե Հակոբյան
Բռնի տեղահանված արցախցիների 30-40 տոկոսը, ոչ պաշտոնական տվյալներով, պատրաստվում են դպրոցական արձակուրդները սկսվելուն պես լքել Հայաստանի Հանրապետությունը, «Սպուտնիկ Արմենիա»-ի  հետ զրույցում ասել է Արցախի Ազգային ժողովի «Արդարություն» խմբակցության պատգամավոր, «Արդարություն ու վերադարձ» հասարակական կազմակերպության համահիմնադիր Մետաքսե Հակոբյանը։
Արցախի ԱԺ պատգամավորի խոսքով` արցախցիների տրամադրությունները Հայաստանում տարբեր են` կան ընկճված, հուսալքված մարդիկ, որոնք դեռևս չեն համակերպվում իրավիճակի հետ, սակայն նաև չեն ցանկանում լքել Հայաստանը` հույս ունենալով ինչ-ինչ քայլերի արդյունքում վերադառնալ Արցախ։
«Շատերն էլ լքում են Հայաստանը` պատճառաբանելով, որ չեն տեսնում գործող իշխանությունների օրոք ո՛չ հույս, ո՛չ հնարավորություն Արցախ վերադառնալու։ Իրենք կգնան, հետո, հնարավորության դեպքում, արտերկրից կվերադառնան Արցախ։ Գնալ ցանկացողների թիվը գնալով մեծանում է։ Կան մարդիկ, որոնք դիտարկում են, որ դրսից ավելի լավ կկարողանան գործունեություն ծավալել Արցախ վերադառնալու համար»,-ասել է Մետաքսե Հակոբյանը։
Արցախի ԱԺ պատգամավորը նշել է նաև՝ ՀՀ իշխանությունները չեն էլ քննարկում Արցախ վերադառնալու որևէ տարբերակ, հակառակը` խոսում են ինտեգրման, ընդհանրապես Արցախի հարցի փակման մասին։

Метаксе Акопян: Летом треть карабахских переселенцев может покинуть Армению
Порядка 30-40% вынужденных переселенцев из Арцаха намерены покинуть Армению с началом школьных каникул, сказала в беседе со Sputnik Армения депутат парламента Арцаха Метаксе Акопян.
"Есть люди, которые просто больше не верят ни во что или полагают, что не могут изменить ситуацию. Даже отказываются или готовы отказаться от предлагаемых социальных программ, лишь бы не находиться в этой реальности. Не берусь утверждать, правильно ли их решение, хорошо это или плохо — пусть каждый решает сам", - отметила Акопян.
Свое желание уехать из Армении ее соотечественники объясняют тем, что не видят ни надежды, ни возможности вернуться в Нагорный Карабах при нынешних властях. Она также подчеркнула, что в ее распоряжении имеются лишь неофициальные данные, но, по ее оценкам, желающих покинуть Армению становится все больше.
Арцахцы готовы вернуться в Нагорный Карабах из-за рубежа, если в дальнейшем представится такая возможность. Более того, многие из них полагают, что, находясь за рубежом, смогут больше сделать для своего возвращения в Нагорный Карабах, говорит Акопян.
В этом направлении действует комиссия по коллективной репатриации народа Арцаха, работу которой координирует экс-глава МИД Армении Вардан Осканян.
Акопян замечает, что комиссия занимается тем, чем должны были заниматься власти Армении. Однако, все как раз наоборот – нынешние армянские власти даже не обсуждают какой-либо вариант возвращения арцахцев на родину, говорят об интеграции вынужденных переселенцев и вообще, о закрытии Арцахского вопроса. Это с трибуны Национального Собрания в очередной раз подтвердил и премьер-министр Армении Никол Пашинян, напоминает она.