Արմեն Գրիգորյանը Վիլնյուսում ներկայացրել է ՀՀ արտաքին քաղաքականության տարբեր ուղղությունները և ներկայիս առաջնահերթությունները
12/04/2024 13:39
Ապրիլի 12-ին ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Վիլնյուսում հանդիպել է Լիտվայի ԱԳ նախարար Գաբրիելիուս Լադսբերգիսի հետ:
Գրիգորյանը հանգամանալից ներկայացրել է ՀՀ արտաքին քաղաքականության տարբեր ուղղությունները և ներկայիս առաջնահերթությունները: Անդրադարձել է Հարավային Կովկասում տիրող անվտանգային իրավիճակին, առկա մարտահրավերներին և դրանց հաղթահարման ուղղությամբ հայկական կողմի գործադրվող ջանքերին:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են ապրիլի 5-ի ՀՀ-ԱՄՆ-ԵՄ հանդիպման արդյունքները, ինչի շրջանակներում ԱԳ նախարարը հայտնել է Լիտվայի պատրաստակամությունն աջակցելու ՀՀ-ին առաջ մղելու ՀՀ-ԵՄ օրակարգային հարցերը:
Զրուցակիցները քննարկել  են նաև Հայաստան-Լիտվա օրակարգային հարաբերությունները՝ մատնանշելով երկկողմ համագործակցության ընդլայնման անհրաժեշտությունը:

Армен Григорян представил в Вильнюсе различные направления и текущие приоритеты внешней политики Армении
12/04/2024 14:29
12 апреля секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян встретился в Вильнюсе с министром иностранных дел Литвы Габриэлюсом Ландсбергисом.
Как сообщили в аппарате Совета министров, Армен Григорян подробно представил различные направления и текущие приоритеты внешней политики Республики Армения. Он коснулся ситуации с безопасностью на Южном Кавказе, существующих вызовов и усилий армянской стороны по их преодолению.
В ходе встречи стороны обсудили итоги встречи РА-США-ЕС 5 апреля, в рамках которой министр иностранных дел выразил готовность Литвы поддержать Республику Армения в продвижении вопросов повестки дня Армения-ЕС.
Собеседники также обсудили повестку армяно-литовских отношений, отметив необходимость расширения двустороннего сотрудничества.