Չկա մի երկիր, որ հիմնական եկամուտի հոսքերը ստանում է X երկրից, բայց քաղաքականպես Y երկրի դաշտում է գտնվում. Պարսյան (Տեսանյութ)
17/04/2024 16:16
Անվտանգության մասին խոսելով` կարևոր է խոսել նաև պարենային անվտանգության, էներգետիկ անվտանգության մասին. «Նոր պրոյեկտ. տնտեսական ալիք» նախաձեռնության քննարկմանը հայտարարեց տնտեսագետ Սուրեն Պարսյանը։
«ՀՀ-ն իր էներգակիրների 80 տոկոսը ներկրում է ՌԴ-ից, ցորենի ներկրվող 99 տոկոսը ՌԴ-ից է։ Պետք է հասկանանք, որ եթե ուզում ենք անվտանգ ապրել, պետք է այդ խնդիրներին անդրադառնալ և լուծումներ գտնել»,-ասաց նա։
Ըստ տնտեսագետի՝ ոչ թե քաղաքականությունն է ազդում տնտեսական պրոցեսների վրա, այլ հակառակը՝ տնտեսություն է ազդում քաղաքական պրոցեսների վրա։
«Ես փորձեցի մտաբերել` արդյո՞ք կա աշխարահում մի երկիր, որ հիմնական եկամուտի հոսքերը ստանում է X երկրից, բայց քաղաքականպես Y երկրի դաշտում է գտնվում, անկեղծ ասած` այդպիսի երկիր չկարողացա գտնել։ Սա ցույց է տալիս, որ եթե ուզում ենք արտաքին քաղաքականությունը դիվերսիֆիկացնել, պետք է տնտեսական ներդրումներ լինեն։ ՀՀ-ն և՛ Մոսկվային, և՛ Արևմուտքին պետք է բացատրի, որ այլընտրանք չունի, եթե հրաժարվի մի ուղղությունից, ինքը կկորցնի առևտրաշրջանառության բոլոր ուղղությունները։ Այս ազդակները պետք է փոխանցել»,-ասաց նա։

Парсян: Не существует страны, которая получала бы основной доход от страны X, но находилась бы в политическом поле страны Y (Видео)
Говоря о безопасности, важно говорить о продовольственной и энергетической безопасности. Об этом заявил экономист Сурен Парсян в ходе обсуждения инициативы "Новый проект: Экономическая волна".
«Республика Армения импортирует 80 процентов своих энергоносителей из Российской Федерации, 99 процентов импортируемой пшеницы – из Российской Федерации. Мы должны понимать, что если мы хотим жить безопасно, мы должны затрагивать эти проблемы и находить решения», - сказал он.
По мнению экономиста, не политика влияет на экономические процессы, а наоборот, экономика влияет на политические процессы.
«Я пытался вспомнить, есть ли в мире страна, которая получает свои основные потоки доходов из страны X, но находится в политическом поле страны Y, честно говоря, мне не удалось найти такую страну. Это показывает, что если мы хотим диверсифицировать внешнюю политику, то должны быть экономические инвестиции. Республика Армения должна объяснить и Москве, и Западу, что альтернативы у нее нет, если она откажется от одного направления, то потеряет все направления торгового оборота. Эти импульсы необходимо передать», - сказал он.