ՀՀ սահմաններում փաստացի գտնվող որևէ տարածք չհանձնել՝ հռչակելով ադրբեջանական ու լեգիտիմացնելով Ադրբեջանի կեղծ պահանջատիրությունը. Մայր Աթոռ
18/04/2024 16:08
Մայր Աթոռի Տեղեկատվական համակարգի տնօրեն Տեր Եսայի քահանա Արթենյանը հայտարարությամբ է հանդես եկել՝ ի պատասխան եպիսկոպոսաց հայտարարության առնչությամբ վերջին օրերին Մայր Աթոռին ուղղված հարցումների։
«Տավուշում սահմանամերձ տարածքներ զիջելու շուրջ ապրիլի 9-ի եպիսկոպոսաց հայտարարությունը անհամարժեք բուռն արձագանքի արժանացավ իշխող քաղաքական ուժի ներկայացուցիչների և նրա ազդեցության տակ գտնվող, այդ թվում նաև հանրային միջոցներով գործող լրատվամիջոցների կողմից։
Բարոյական նորմերը խախտելով՝ որոշ քաղաքական և հասարակական գործիչներ, միգուցե մարդահաճությունից մղված, չվարանեցին ստի և կեղծիքի մեղադրանք հնչեցնել Հայոց Եկեղեցու հասցեին՝ իսպառ խեղաթյուրելով Մայր Աթոռի հայտարարությունը և հերյուրանք որակելով բարձրաձայնված մտահոգությունները։
Ավելին՝ Հանրային հեռուստաընկերությունը, ակնհայտորեն խախտելով հավասարության սկզբունքը, խուսափել է եկեղեցականներին առիթ ընձեռել մասնակցել խնդրի շուրջ հեռուստահաղորդումներին՝ հակադարձելու Եկեղեցուն ուղղված անհիմն մեղադրանքներին։
Որպեսզի ընկալելի լինի, մեկ անգամ ևս հիշեցնեմ, որ եպիսկոպոսաց հայտարարության ուղերձն էր ՀՀ իշխանություններին՝ ՀՀ սահմաններում փաստացի գտնվող որևէ տարածք, այս պարագայում Տավուշում, չհանձնել՝ հռչակելով ադրբեջանական, նախքան ենթադրվող սահմանազատումն ու սահմանագծումը՝ լեգիտիմացնելով Ադրբեջանի կեղծ պահանջատիրությունը»,- ասվում է հայտարարությունում։

Первопрестольный Святой Эчмиадзин: Не сдавать какую-либо территорию в пределах фактических границ Республики Армения, объявляя ее азербайджанской, легитимизируя ложные требования Азербайджана
18/04/2024 17:48
Нарушая моральные нормы, некоторые политические и общественные деятели не постеснялись обвинить Армянскую Церковь во лжи и мошенничестве. Об этом говорится в заявлении директора Информационной системы Первопрестольного Святого Эчмиадзина Есаи Артеняна в ответ на запросы относительно заявления епископов от 9 апреля.
«Заявление епископов от 9 апреля вокруг уступки приграничных территорий в Тавуше удостоилось несоразмерного бурного отклика со стороны представителей правящей политической силы и тех, кто находится под ее влиянием, в том числе СМИ, работающих на общественные средства.
Нарушая моральные нормы, некоторые политические и общественные деятели не постеснялись обвинить Армянскую Церковь во лжи и мошенничестве, полностью исказив заявление Первопрестольного Святого Эчмиадзина и назвав высказанные опасения клеветническими.
Более того, Общественное телевидение Армении, явно нарушая принцип равноправия, не предоставило церковникам возможности принять участие в телепрограммах вокруг данной темы, чтобы опровергнуть необоснованные обвинения в адрес Церкви.
Чтобы все было понятно, еще раз напомню, что заявления епископов было  посланием в адрес властей РА - не сдавать территории, фактически находящиеся в границах РА, в данном случае в Тавуше, путем их объявления азербайджанскими, до предполагаемой демаркации и делимитации, не легитимизировать ложные требования Азербайджана».