Տավուշեցիները շարունակում են բողոքի ակցիան, ահազանգում են, որ ոստիկանները փակել  են Իջևանից Նոյեմբերյան եկող ճանապարհը, որպեսզի ակցիայի մասնակիցների թիվը չավելանա
19/04/2024 23:39
Տավուշեցիները շարունակում են բողոքի ակցիան, ահազանգում են, որ ոստիկանները փակել են Իջևանից Նոյեմբերյան եկող ճանապարհը, որպեսզի ակցիայի մասնակիցների թիվը չավելանա
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, Տավուշի մարզի Բաղանիսի,  Ոսկեպարի ու հարակից համայնքների բնակիչները փակել են միջպետական ճանապարհը, դեմ են միակողմանի ղիջումներին, Ադրբեջանին Տավուշից տարածքների հանձնմանը։
«Սպուտնիկ Արմենիա»-ն քիչ աառաջ տեղեկացրեց, որ Բաղանիսի և Ոսկեպարի ու հարակից համայնքների բնակիչները շարունակում են ակցիան, պահանջում են հանդիպում Տավուշի մարզպետ Հայկ Ղալումյանի հետ։
Ակցիայի մասնակիցներից մեկն ասել է, որ խոստացել են, որ քիչ անց մարզպետը կգա։ Շուտով ակցիայի մասնակիցներին կմիանա նաև Հայ Առաքելական եկեղեցու Տավուշի թեմի առաջնորդ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը։
«Տեղեկություն ունենք, որ ոստիկանները փակել  են Իջևանից Նոյեմբերյան եկող ճանապարհը, որպեսզի ակցիայի մասնակիցների թիվը չավելանա»,-ասել է ակցիայի մասնակիցը։

Перекрывшие трассу жители сел Тавуша требуют встречи с губернатором
Жители нескольких приграничных сел Тавушской области Армении, перекрывшие трассу Ереван-Тбилиси (на участке между Иджеваном и Ноемберяном), требуют встречи с губернатором области Айком Галумяном. Об этом сообщил Sputnik Армения один из участников акции.
По его словам, на место прибыли представители областного управления полиции. Сотрудники правоохранительных органов также перекрыли трассу за несколько километров от собравшихся, чтобы не допустить затор на дороге.
По сведениям собравшихся, скоро к ним должны приехать и губернатор, и предводитель Тавушской епархии Армянской Апостольской Церкви, архиепископ Баграт Галстанян.
Напомним, тема делимитации границы с Азербайджаном и территориальных уступок вновь актуализировалась после того, как 9 марта в офисе вице-премьера Азербайджана Шахина Мустафаева заявили, что в рамках процесса делимитации и демаркации границы с Арменией должны быть немедленно решены "вопросы освобождения 4 неанклавных сел".
Позже на встрече с жителями села Воскепар в Тавуше глава правительства РА Никол Пашинян предупредил о вероятности нового конфликта, если армянская сторона откажется от обсуждения делимитации и демаркации границы с Азербайджаном, не исключающих новые территориальные уступки со стороны Еревана.