ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի օգնականն այցելել է Գեղարքունիք և Տավուշ
Հայաստան կատարած պաշտոնական այցի առաջին օրվա ընթացքում ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի օգնական, ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) ադմինիստրատորի տեղակալ և Եվրոպայի և ԱՊՀ երկրների տարածաշրջանային բյուրոյի տնօրեն Իվանա Ժիվկովիչը` շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Արամ Մեյմարյանի և Հայաստանում ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նացվլիշվիլիի ուղեկցությամբ այցելել է ՄԱԶԾ-ի ծրագրեր Գեղարքունիքի և Տավուշի մարզերում։ Այդ մասին հայտնում են ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարությունից:
Սևան քաղաքում նա ծանոթացել է Ճապոնիայի կառավարության ֆինանսավորմամբ, ՄԱԶԾ «Կլիմայական ռիսկի դիմակայունություն Հայաստանում» ծրագրի շրջանակում արդիականացված օդերևութաբանական ինքնաշխատ կայանի աշխատանքին։ Ընդհանուր առմամբ, շրջակա միջավայրի նախարարության հետ գործընկերությամբ, Գեղարքունիքի, Տավուշի և Սյունիքի մարզերում արդիականացվել է 11 կայան: Այս արդիականացումն ուղղված է եղանակային պայմանների մշտադիտարկման և դիտարկման ճշգրտության բարձրացմանը և երկրի ողջ տարածքի մինչև 80 տոկոս ծածկույթի ապահովմանը՝ հնարավորություն տալով Հայաստանի բնակչությանը տրամադրել առավել հավաստի հիդրոօդերևութաբանական տեղեկատվություն։
ՄԱԶԾ Եվրոպայի և ԱՊՀ երկրների տարածաշրջանային բյուրոյի տնօրենը Նորաշենի պետական արգելոցում, որը հանդիսանում է էնդեմիկ հայկական որորի բնադրավայրը, ծանոթացել է «Սևան» ազգային պարկի հարուստ կենսաբազմազանությանը և կառավարման պլանին, ինչը հանդիսանում է հիմնարար գործիք Սևանա լճի բնական ռեսուրսների ու կենսաբազմազանության արդյունավետ պահպանության և կառավարման համար։
Դիլիջան քաղաքում տիկին Ժիվկովիչն այցելել է էներգաարդյունավետ շենքեր, որոնք վերանորոգվել և վերազինվել են Կանաչ կլիմայի հիմնադրամի ֆինանսավորմամբ: Մինչ այժմ Հայաստանի ամբողջ տարածքում էներգաարդյունավետության բարձրացման նպատակով վերանորոգվել են 152 բնակելի և 52 հասարակական շենքեր, այդ թվում՝ 45 մանկապարտեզ և դպրոց՝ այս կերպ էներգասպառումը նվացնելով 40-60 տոկոսով և դրականորեն ազդելով ավելի քան 46.000 բնակիչների բարեկեցության վրա, որոնց ավելի քան 50 տոկոսը կանայք և աղջիկներ են։

Помощник генерального секретаря ООН посетила Гегаркуникскую и Тавушскую области
В первый день официального визита в Армению помощник генерального секретаря ООН, заместитель администратора программы развития ООН (ПРООН) и директор Регионального бюро стран Европы и СНГ Ивана Живкович в сопровождении заместителя министра окружающей среды Арама Меймаряна и постоянного представителя ПРООН в Армении Натии Нацвлишвили посетила программы ПРООН в Гегаркуникской и Тавушской областях. Об этом сообщили в министерстве окружающей среды Армении.
В городе Севан она ознакомилась с работой автономной метеорологической станции, модернизированной в рамках программы ПРООН «устойчивость к климатическим рискам в Армении», финансируемой правительством Японии. В целом, в партнерстве с министерством окружающей среды в Гегаркуникской, Тавушской и Сюникской областях было модернизировано 11 станций. Программа направлена на повышение точности мониторинга и наблюдения за погодными условиями и обеспечение покрытия до 80 процентов всей территории страны, что позволяет населению Армении предоставлять более достоверную гидрометеорологическую информацию.
Директор Регионального бюро ПРООН по странам Европы и СНГ в Государственном заповеднике Норашен, месте гнездования эндемичной армянской чайки, ознакомилась с богатым биоразнообразием и планом управления национальным парком Севан, который является фундаментальным инструментом для эффективного сохранения и управления природными ресурсами и биоразнообразием озера Севан.