Բուլղարիան «Գազպրոմից» 400 միլիոն եվրո է պահանջելու՝ գազի մատակարարումը դադարեցնելու համար
«Բուլղարգազ» ընկերությունը մտադիր է 400 միլիոն եվրոյի չափով փոխհատուցում պահանջել «Գազպրոմից» ՝ երկու տարի առաջ գազի մատակարարումը դադարեցնելու  պատճառով։
Այդ մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է երկրի էներգետիկայի նախարար Վլադիմիր Մալինովը։
«Մենք մեր նկատառումները կուղարկենք «Գազպրոմ» ընկերությանը և կարճ ժամանակ կտանք՝ այս խնդրի լուծման համար։ Եթե ​​դա տեղի չունենա, ապա մենք գործ կբացենք Փարիզի Արդյունաբերության միջազգային պալատի արբիտրաժային դատարանում»,- ասել է նա։
Նշենք, որ 2022 թվականի գարնանը Ռուսաստանի նախագահը կարգադրել էր  ոչ բարեկամ երկրներ արտահանված ռուսական գազի վճարը գանձել ռուբլով,  սակայն Բուլղարիան հրաժարվել էր կատարել այդ պայմանը։ 2022 թվականի ապրիլի 27-ին «Գազպրոմը» ամբողջությամբ դադարեցրել էր գազի մատակարարումը «Բուլղարգազ»-ին՝ նրանց կողմից  ռուբլով ժամանակին չվճարելու պատճառով։

Болгария захотела отсудить у «Газпрома» €400 млн
Болгарская государственная компания «Булгаргаз» потребует от российского «Газпрома» компенсацию ущерба в связи с прекращением поставок газа в 2022 году, сообщил министр энергетики в техническом правительстве республики Владимир Малинов на брифинге. По его словам, которые приводит ТАСС, речь идет о сумме €400 млн.
В соответствии с условиями договора с [компанией] «Газпром экспорт» мы передадим наши претензии компании и дадим краткий срок, чтобы этот вопрос был урегулирован. Если этого не случится, то заведем дело перед арбитражным судом Международной промышленной палаты в Париже, — сказал он.
«Газпром» приостановил поставки газа компании «Булгаргаз» 27 апреля 2022 года. Компания пошла на этот шаг из-за неоплаты голубого топлива в рублях в установленный срок. После этого София объявила, что нашла альтернативные варианты поставок, в том числе сжиженного газа из США и газа из Азербайджана, подчеркнув, они стоят существенно ниже, чем предлагает «Газпром».