Ներգրավված է 456 փրկարար, տարհանվել է 443 քաղաքացի, Սանահին կայարան թաղամասում 141 անձ գետից այն կողմ է, բայց նրանց ամեն ինչ հասցվում է. Իրավիճակն՝ Ալավերդիում
Դեբետ գետում մայսիսի 25-26-ին ջրի մակարդակը հասել է վայրկյանում մինչև 650 մետր խորանարդի, կառավարության այսօրվա նիստում իրավիճակը ներկայացրեց ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը։
«Այսօր, օրինակ, 102 է, այսինքն՝ վեց անգամից ավելի ջուր է եղել, կամ՝ 198 սմ ջուրը նվազել է»,- ասաց նա։
Սանոսյանի խոսքով՝ ներգրավված է 456 փրկարար, որոնք տարհանել են 443 քաղաքացու, հիմա միայն Սանահին կայարան թաղամասում է, որ կա 141 անձ, որոնք գետից այն կողմ են, բայց փրկարար պարաններով նրանց ամեն ինչ հասցվում է։
«Աղետի հետևանքով ունենք չորս զոհ»,- ասաց նախարարը։
Սանոսյանը նշեց, որ կան վնասված հսկայական ենթակառուցվածքներ, երկաթուղու տարբեր հատվածների վնասները հասնում են մոտ 2 կմ-ի՝ Այրումից մինչև Սանահին կայարան հատվածն է։
«Վնասված են նաև շատ սյուներ, ենթակայաններ, բավական երկար ժամանակ կպահանջվի երկաթուղու վերականգնման համար»,- նշեց նախարարը։

Задействованы 456 спасателей, эвакуированы 443 гражданина, за рекой в квартале «Санаин-Каяран» находится 141 человек, но для них доставляется все необходимое: Ситуация в Алаверди
25-26 мая уровень воды в реке Дебет достиг 650 кубических метров в секунду, ситуацию на сегодняшнем заседании правительства представил министр территориального управления и инфраструктур Армении Гнел Саносян.
"Сегодня, например, уровень воды составляет 102 кубических метра, то есть воды было в шесть раз больше, или уровень воды уменьшилось на 198 см", - сказал он.
По словам Саносяна, были задействованы 456 спасателей, которые эвакуировали 443 граждан, сейчас только в квартале «Санаин-Каяран», на другом берегу реки находится 141 человек, но спасатели веревками поставляют им все необходимое.
"У нас четверо погибших в результате стихийного бедствия", - сказал министр.
Саносян отметил, что имеются огромные повреждения инфраструктуры, повреждения на разных участках железной дороги достигают около 2 км, от Айрума до Санаин-Каярана.