Հայաստանը ԵԱՏՄ շուկա արտահանումն ավելացրել է 14 անգամ․ Միխայիլ Միշուստին
Հայաստանը 14 անգամ ավելացրել է արտահանումը Եվրասիական տնտեսական միության շուկա, իսկ երկրի համախառն ներքին արդյունքի աճը գերազանցել է 8,5 տոկոսը, այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի Դաշնության վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը։
«Արտոնյալ հասանելիության շնորհիվ, ընդհանուր առմամբ, բազմապատկվել են փոխադարձ առևտրի ծավալները։ Օրինակ, Հայաստանը միության շուկա արտահանումն ավելացրել է 14 անգամ, Բելառուսը և Ղազախստանը՝ ավելի քան կրկնակի, Ղրղզստանը՝ եռակի», - «Ռոսիա-24» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում ասել է նա։
Միշուստինն անդրադարձել է նաև ԵԱՏՄ անդամ երկրների համախառն ներքին արդյունքների աճին և հայտնել, որ նախորդ տարվա արդյունքներով գերազանցվել են համաշխարհային տեմպերը։
Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանի, Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի և Ղրղզստանի ՀՆԱ-ի աճի տեմպերն ավելի բարձր են, քան ԱՊՀ երկրներում, որոնք ներգրավված չեն նման խորացված ինտեգրացիոն ձևաչափում:
«Նախորդ տարի Հայաստանի համախառն ներքին արդյունքի աճը գերազանցել է 8,5%-ը։ Արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը՝ 4%-ը: Նմանատիպ իրավիճակ է, ի դեպ, նաև Ղրղզստանում, որտեղ ՀՆԱ-ի դինամիկան 2023 թվականին նույնպես բարձր է եղել»,- հայտնել է Միշուստինը։

Михаил Мишустин: Армения увеличила экспорт на рынок ЕАЭС в 14 раз
Премьер-министр РФ Михаил Мишустин заявил, что Армения увеличила экспорт на рынок Евразийского экономического союза (ЕАЭС) в 14 раз, а рост валового внутреннего продукта страны превысил 8,5%. Об этом премьер-министр РФ заявил в телеинтервью России-24 по случаю 10-летия ЕАЭС.
«Благодаря привиллегированному доступу в целом объемы взаимной торговли увеличились в несколько раз. Например, Армения увеличила экспорт на рынок Союза в 14 раз, Белоруссия и Казахстан - более чем в два раза, Кыргызстан - в три раза", - сказал премьер-министр РФ.
Мишустин также коснулся роста валового внутреннего продукта  стран ЕАЭС, отметив, что результаты предыдущего года превысили мировые темпы.
Глава российского правительства также обратил внимание на то, что темпы роста ВВП стран-участниц - России, Армении, Белоруссии, Казахстана и Киргизии - выше, чем в странах СНГ, не вовлеченных в столь глубокий интеграционный формат.
"В прошлом году рост валового внутреннего продукта Армении превысил 8,5%. Объем промышленного производства - 4%. Кстати, аналогичная ситуация и в Кыргызстане, где динамика ВВП в 2023 году также была высокой", - сказал Мишустин.