«Ժողովուրդ». Ալեն Սիմոնյանը ոչ թե Աժ նախագահն է, այլ ՔՊ ժողովի նախագահը
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Ալեն Սիմոնյանը ԱԺ նախագահից դարձել է ՔՊ ժողովի նախագահ: Այսպիսով՝ Սիմոնյանն ինքն իր համար կարգադրություն է ստորագրել, համաձայն որի՝ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորությամբ՝ հունիսի 3-6-ը ԱԺ պատվիրակությունը, ավելի կոնկրետ՝ ՔՊ պատվիրակությունը կգործուղվի Լյուբլյանա՝ Սլովենիայի Հանրապետություն: Պատվիրակության կազմում ընդգրկված են բացառապես ՔՊ խմբակցության պատգամավորներ և ԱԺ նախագահի աշատակազմի աշխատակիցներ:
Փաստաթղթում կարդում ենք, որ Ալեն Սիմոնյանի հետ Սլովենիա կմեկնեն ՔՊ խմբակցության պատգամավորներ Սարգիս Խանդանյանը, Լենա Նազարյանը, ԱԺ նախագահի խոսնակ Նելլի Ղուլյանը և այլ աշխատակիցներ:
Այսպիսով՝ «ժողովրդավարական բաստիոնի» պառլամենտական երկրի Ազգային ժողովի պատվիրակության կազմում ընդդիմադիր որևէ պատգամավոր չկա:
Նշենք, որ ԱԺ կանոնակարգով հստակ որևէ կարգավորում, իհարկե, չկա, թե ովքեր կամ քանի հոգի պետք է լինեն պատվիրակության կազմում. ԱԺ նախագահը ինքն է որոշում կազմը և ներկայացնում հրավիրող կողմին:
Հաշվի առնելով, որ Ալեն Սիմոնյանը բացառապես իր թիմակիցներին է կազմում ընդգրկել, կարող ենք հստակ հետևություն անել՝ նա ոչ թե Աժ նախագահն է, այլ ՔՊ ժողովի նախագահը»։

"Жоховурд": Ален Симонян не спикер НС, а спикер собрания ГД
Газета «Жоховурд» пишет: «Ален Симонян из председателя Национального собрания стал председателем собрания ГД. Так, Симонян подписал для себя приказ, согласно которому под руководством спикера НС Алена Симоняна делегация НС, а точнее делегация ГД, 3-6 июня отправится ​​в Любляну (Республика Словения). В составе делегации только депутаты фракции ГД и сотрудники аппарата спикера НС.
В документе читаем, что вместе с Аленом Симоняном в Словению отправятся депутаты фракции ГД Саргис Ханданян, Лена Назарян, пресс-секретарь спикера Национального собрания Нелли Гулян и другие сотрудники.
Таким образом, в делегации Национального собрания "демократического бастиона" парламентской страны нет ни одного оппозиционного депутата.
Следует отметить, что в регламенте Национального собрания, естественно, нет четкого регламента о том, кто и сколько человек должно входить в состав делегации. Спикер Национального собрания определяет состав и представляет приглашающей стороне.
Учитывая, что Ален Симонян включил состав делегации только своих товарищей по команде, можно сделать однозначный вывод: он не председатель Национального собрания, а председатель собрания ГД».