ՀԱՊԿ-ը կվերանայի 2024-ի բյուջեն․ ՀՀ-ն հրաժարվում է վճարել հաշվարկված վճարը․ ՌԴ ԱԳՆ
ՀԱՊԿ-ի ընթացիկ տարվա բյուջեն պետք է ճշգրտվի, քանի որ ՀՀ-ն հրաժարվել է վճարել հաշվարկված վճարը, ՌԻԱ Նովոստիին ասել են ՌԴ ԱԳՆ-ից:
Տեղեկացրել են, որ մշակվում է Հավաքական անվտանգության խորհրդի որոշման համապատասխան նախագիծը, միաժամանակ ընդգծելով, որ ներդրումների վերաբաշխման մասին խոսք չկա։
Մեկնաբանելով իրավիճակը՝ ՌԴ ԱԳՆ-ն նշել է, որ «սա Երևանի առաջին հայտարարությունը չէ իր մասնակցությունը «սառեցնելու» և ՀԱՊԿ ֆինանսավորումը դադարեցնելու մասին»։
Պարզաբանել են, որ ՀԱՊԿ քարտուղարությունը և ՀԱՊԿ միացյալ շտաբը կրճատել են ծախսային մասը Երևանի կողմից իր աշխատակիցներին քվոտային պաշտոններում չնշանակելու հաշվին: Քարտուղարությունը նաև կօգտագործի առկա պահուստները՝ աշխատանքը բնականոն ռեժիմով շարունակելու համար։
Մոսկվան ելնում է նրանից, որ Երևանը պահպանում է ֆինանսական պարտավորությունները ՀԱՊԿ կանոնադրությանը համապատասխան։ Դա հաստատել են ՌԴ ԱԳՆ-ում՝ ընդգծելով, որ միջազգային կազմակերպությունների ֆինանսական կարգապահությունը պահպանվում է անկախ կողմերից մեկի՝ անդամակցությունը կասեցնելու կամ դադարեցնելու ցանկությունից:
Ավելացնենք, որ ավելի վաղ ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Անի Բադալյանը հայտարարել էր, որ Երևանը մտադիր է ձեռնպահ մնալ ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի 2023 թվականի նոյեմբերի 23-ի «ՀԱՊԿ 2024 թվականի բյուջեի մասին» որոշմանը միանալուց և կազմակերպության գործունեության ֆինանսավորմանը մասնակցելուց:

В МИД России сообщили, что бюджет ОДКБ скорректируют из-за решения Армении
Бюджет Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) на 2024 год придется скорректировать из-за отказа Еревана внести свой взнос, сообщили РИА Новости в МИД РФ.
Ранее пресс-секретарь внешнеполитического ведомства Армении Ани Бадалян заявила, что Армения не будет финансировать ОДКБ в текущем году.
"Естественно, с учетом отказа армянского руководства внести начисленный взнос требуется скорректировать бюджет ОДКБ на текущий год", – отметили в Министерстве иностранных дел России.
Проект соответствующего решения Совета Коллективной Безопасности прорабатывается, добавили в ведомстве.
"По каким-то параметрам Секретариат ОДКБ и Объединенный штаб ОДКБ сократили свою расходную часть, но в первую очередь за счет отзыва Ереваном или не назначения на квотные должности своих сотрудников в соответствующих структурах", – пояснили в МИД.
Работа органов ОДКБ продолжится в штатном режиме, подчеркнули в ведомстве.
"Задолженности по выплатам в бюджет Организации, в том числе со стороны Армении, случались и ранее <...> Тогда проблемы финансирования деятельности Организации решались за счет имеющихся резервов в рабочем порядке, а "должники" в дальнейшем погашали свои задолженности", – пояснили в МИД РФ.