Վատ չէր լինի, եթե մենք չունենայինք 44-օրյա պատերազմը, Արցախի կորուստը, թեկուզ ՀՀ-ում հացը վաճառվեր կտրոններով. Աշոտ Հարությունյան (Տեսանյութ)
Վատ չէր լինի, եթե մենք չունենայինք 44-օրյա պատերազմը, Արցախի կորուստը, թեկուզ ՀՀ-ում, այդ թվում մայրաքաղաք Երևանում հացը վաճառվեր կտրոններով, «Նոր պրոյեկտ. Տնտեսական ալիք» նախաձեռնության պանելային քննարկման ժամանակ ասաց ՀՀ Գյուղատնտեսության նախկին փոխնախարար Աշոտ Հարությունյանը։
Նա նշեց, որ այսօր համար առաջին խնդիրը հայի պահպանությունն է.«Եթե այսօր քննարկենք Ե՞Մ, թե՞ ԵԱՏՄ, ապա պետք է հասկանանք, որ բոլոր տնտեսական բլոկների հետևում կա ռազմական բլոկ և մեկը մյուսին լրացնում է։ Պետք է հասկանանք, թե այդ ռազմական բլոկները ինչ են տվել և ինչ են տալու մեր երկրին։ Մենք պետք է ԵՄ-ի հետ մեր հարաբերությունները լավացնենք, բայց չվնասենք մեր կապերը ԵԱՏՄ-ի հետ»։

Ашот Арутюнян: Было бы не плохо, если бы у нас не было 44-дневной войны, потери Арцаха, даже если бы хлеб в Армении продавался по талонам (Видео)
Было бы не плохо, если бы у нас не было 44-дневной войны, потери Арцаха, даже если бы хлеб в Армении, включая столицу Ереван, продавался по талонам. Об этом заявил бывший заместитель министра сельского хозяйства Армении Ашот Арутюнян в ходе панельной дискуссии инициативы «Новый проект: Экономический канал».
Он отметил, что первой проблемой на сегодняшний день является армяносохранение. «Если мы сегодня говорим о ЕС или ЕАЭС, мы должны понимать, что за всеми экономическими блоками стоит военный блок, и один дополняет другой. Нам нужно понять, что эти военные блоки дали и что они дадут нашей стране. Мы должны улучшить наши отношения с ЕС, но не портить отношения с ЕАЭС».