Վաղ թե ուշ Լեռնային Ղարաբաղի հայերի ինքնորոշման իրավունքը կիրացվի ճիշտ այնպես, ինչպես 5 անգամ համաձայնեցվել ու հայտարարվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ղեկավարների կողմից. Մամիջանյան
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Մամիջանյանը գրել է.
«Վստահ եմ, որ վաղ թե ուշ Լեռնային Ղարաբաղի հայերի ինքնորոշման իրավունքը կիրացվի ճիշտ այնպես, ինչպես 5 անգամ համաձայնեցվել ու հայտարարվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ղեկավարների կողմից։ Ադրբեջանի իշխանությունները պարզապես սարսափում են դրանից և ճիշտ են անում՝ պիտի վախենան: Նրանք այդ վախը վերափոխում են ագրեսիայի, որն ուղղում են մարդկանց, վանքերի ու մշակութային այլ արժեքների դեմ։
Ելույթս ԵԽԽՎ լիագումար նիստին.
Ես կցանկանայի լրացնել Հարավային Կովկասին վերաբերող հատվածում զեկուցողի կողմից ներկայացված փաստերը, քանի որ հայկական հարուստ ու հնագույն պատմամշակութային ժառանգության համակարգված ոչնչացումն ոչ միայն մշակութային ողբերգություն է, այլև միջազգային օրենքի և մարդու իրավունքների կոպտագույն խախտում։
Հայ մշակութային ինքնությունն իր խորը արմատներն ունի Հարավային Կովկասի պատմության մեջ։ Այնուամենայնիվ, այս ժառանգությունը հետզհետե ավելի ու ավելի է վտանգվում՝ մասնավորապես Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համատեքստում։
Կովկասյան ժառանգության պաշտպանության կազմակերպությունը (Caucasus Heritage Watch), որն իրականացնում է հակամարտության գոտիներում մշակութային ժառանգության մշտադիտարկում, խնդրի վերաբերյալ ներկայացրել է համապարփակ զեկույցներ: 2023 և 2024 թվականներին կազմակերպության կողմից հրապարակված զեկույցներում ընդգծվում են հետևյալ առանցքային միջադեպերը։
Սբ. Եղիշե Առաքյալի վանք։ 9-րդ դարի հայկական այս վանքը զգալիորեն վնասվել է։ 2023թ. լուսնկար-ապացույցից երևում է, որ հեռացվել են հայերեն գրությունները և պղծվել կրոնական խորհրդանիշները։ Գրությունների ու խորհրդանիշների ոչնչացումը սովորական երևույթ է դարձել 2020թ. պատերազմի արդյունքում Ադրբեջանի տիրապետության տակ հայտնված տարածքներում։
Շուշիի սբ. Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց եկեղեցի։ Խորհրդանշական տաճար, որը ենթարկվել է հրռթիռակոծության Լեռնային Ղարաբաղի 2020թ. պատերազմի ժամանակ։ Չնայած եկեղեցու պաշտպանությանն ուղղված միջազգային կոչերին՝ 2023թ.-ին ոճրագործությունը շարունակվեց։ Արբանյակային լուսանկարահանումը փաստում է պատմամշակութային ժառանգության այս կոթողի լրջագույն փոփոխությունների ու վնասների մասին։ Մի շարք աղբյուրների պնդմամբ Ադրբեջանը փորձ է կատարում եկեղեցուց սրբել, ջնջել հայկական հետքը՝ վերածելով այն մեկ այլ՝ այպես կոչված «ալբանական» եկեղեցու։
Սբ. Հովհաննես Մկրտիչ եկեղեցի (Կանաչ ժամ)։ Շուշիում տեղակայված այս եկեղեցին բազմիցս ենթարկվել է վանդալիզմի։ 2023թ.-ին ստացված հաղորդագրությունները ցույց են տալիս, որ եկեղեցու գմբեթն ու խաչը հանվել են, իսկ եկեղեցու ներքին հարդարանքը՝ պղծվել։
Սբ. Աստվածածին եկեղեցի։ Մեկ այլ նշանակալից վայրը՝ Արցախի Հադրութ շրջանի Սբ. Աստվածածին եկեղեցին վերափոխվել է և Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից վերածվել մզկիթի։ Այս միջոցով ջնջվել է եկեղեցու հայկական ու քրիստոնեական ժառանգությունը։
Ադրբեջանի իշխանություններն այսքանով չեն սահմանափակվելու։ Նրանք կանգ չառան մինչև Լեռնային Ղարաբաղում չիրականացրեցին ամբողջական էթնիկ զտում, որտեղ այս պահին որևէ հայ չկա։ Վստահ եմ, որ վաղ թե ուշ Լեռնային Ղարաբաղի հայերի ինքնորոշման իրավունքը կիրացվի ճիշտ այնպես, ինչպես 5 անգամ համաձայնեցվել ու հայտարարվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ղեկավարների կողմից։ Ադրբեջանի իշխանությունները պարզապես սարսափում են դրանից և ճիշտ են անում՝ պիտի վախենան: Նրանք այդ վախը վերափոխում են ագրեսիայի, որն ուղղում են մարդկանց, վանքերի ու մշակութային այլ արժեքների դեմ։
Մշակութային ժառանգության պահպանությունը հավաքական պատասխանատվություն է։ Պաշտպանելով հայկական ժառանգությունը՝ մենք պաշտպանում ենք մշակութային բազմազանությունը, սատար կանգնում պատմական ամբողջականությանը և միջազգային իրավունքին։ Եկեք միասնական լինենք բոլոր ազգերի մշակութային ինքնությունը պաշտպանելու ու պահպանելու մեր հանձնառության մեջ՝ երաշխավորելով, որ պատմությունը, որքան էլ խոցելի լինի, երբեք չի մոռացվի»։

Рано или поздно право на самоопределение армян Нагорного Карабаха будет реализовано так, как оно было согласовано и пять раз заявлено лидерами стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ — Мамиджанян
26/06/2024 18:19
Депутат фракции "Честь имею" НС Айк Мамиджанян написал:
«Я уверен, что рано или поздно право армян Нагорного Карабаха на самоопределение будет реализовано так, как оно было согласовано и пять раз заявлено лидерами стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Власти Азербайджана до ужаса боятся этого и правильно делают: им следует бояться. Они трансформируют этот страх в агрессию, которую направляют против людей, монастырей и других культурных ценностей.
Мое выступление на пленарном заседании ПАСЕ:
Я хотел бы дополнить факты, изложенные докладчиком в разделе, касающемся Южного Кавказа, поскольку систематическое уничтожение богатого и древнего армянского историко-культурного наследия является не только культурной трагедией, но и грубым нарушением международного права и прав человека. Армянская культурная идентичность имеет глубокие корни в истории Южного Кавказа. Однако это наследие находится под все большей угрозой, особенно в контексте Нагорно-Карабахского конфликта.
«Caucasus Heritage Watch», которая занимается мониторингом культурного наследия в зонах конфликтов, представила подробные отчеты по этому вопросу. В отчетах, опубликованных организацией в 2023 и 2024 годах, выделяются следующие ключевые инциденты.
Монастырь Святого Елисея
Этот армянский монастырь 9-го века был значительно поврежден. Из фотосвидетельств 2023 года видно, что армянские записи были убраны, а религиозные символы осквернены. Уничтожение надписей и символов стало обычным явлением на территориях, перешедших под контроль Азербайджана в результате войны 2020 года.
Церковь Святого Всеспасителя Казанчецоц в Шуши
Символический собор, подвергшийся ракетному обстрелу во время войны в Нагорном Карабахе в 2020 году. Несмотря на международные призывы защитить церковь, преступления продолжались и в 2023 году. Спутниковые фотографии документируют серьезные изменения и повреждения этого объекта историко-культурного наследия. По данным ряда источников, Азербайджан пытается стереть армянский след с церкви, превратив ее в другую, так называемую «албанскую» церковь.
Церковь сурб Ованнес Мкртич (Иоанна Крестителя) (Канач жам) в Шуши
Эта церковь, расположенная в Шуши, не раз подверглась вандализму. В сообщениях, полученных в 2023 году, указывается, что купол и крест церкви были сняты, а внутреннее убранство церкви осквернено.
Церковь Сурб Аствацацин:
Еще одна достопримечательность – церковь Сурб Аствацацин Гадрутского района Арцаха – была преобразована и превращена в мечеть властями Азербайджана. Таким образом, армянское и христианское наследие церкви было стерто.
Власти Азербайджана этим не ограничатся. Они не остановились до тех пор, пока не провели полную этническую чистку в Нагорном Карабахе, где сейчас нет армян. Я уверен, что рано или поздно право на самоопределение армян Нагорного Карабаха будет реализовано именно так, как было согласовано и 5 раз заявлено лидерами стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Власти Азербайджана просто боятся этого и правильно делают: им следует бояться. Они трансформируют этот страх в агрессию, которую направляют против людей, монастырей и других культурных ценностей.
Сохранение культурного наследия является коллективной ответственностью. Защищая армянское наследие, мы защищаем культурное разнообразие, поддерживаем историческую целостность и международное право. Давайте объединимся в нашем стремлении защищать и сохранять культурную самобытность всех наций, гарантируя, что история, какой бы хрупкой она ни была, никогда не будет забыта».