«ԱՄՆ-ն չի կարող խանգարել Իրանին՝ վաճառել իր նավթը»․ Ջավադ Օուջի
Իրանի նավթի նախարար Ջավադ Օուջին հայտարարել է, որ Իրանը նավթ է արտահանում 17 երկրներ, այդ թվում՝ եվրոպական, այդ մասին հայտնում է Mehr գործակալությունը։
«Արտասահմանյան լրատվամիջոցները գրում են, որ Իրանը նավթ է արտահանում Եվրոպա։ Այո՛։ Ավելին, Իրանը նավթ է արտահանում աշխարհի 17 երկրներ»,- ասել է Ջավադ Օուջին։
Իրանի նավթի նախարարի խոսքով՝ Իրանը «տնտեսական պատերազմի մեջ է», ուստի ինքը զերծ կմնա վիճակագրական տվյալներ հրապարակելուց։
«Ինչ կառավարություն էլ որ իշխանության գա ԱՄՆ-ում, չի կարող ազդել իրանական նավթի վաճառքի վրա»,- հավելել է Օուջին։
Ավելի վաղ Financial Times թերթը, վկայակոչելով Vortexa վերլուծական ընկերությանը,  գրել էր, որ իրանական նավթի արտահանումը հասել է վեց տարվա առավելագույն ծավալին՝ հիմնականում Չինաստան մատակարարումների հաշվին։ Ըստ պարբերականի, Իրանը 2024 թվականի առաջին երեք ամիսներին օրական մատակարարել է միջինը 1,56 միլիոն բարել, ինչը ամենաբարձր ցուցանիշն է՝ 2018 թվականից ի վեր։

«США не могут помешать Ирану продавать свою нефть» — Джавад Оуджи
Министр нефти Ирана Джавад Оуджи заявил, что исламская республика экспортирует нефть в 17 стран, включая европейские. Видеозапись его выступления опубликовало агентство Mehr.
"Иностранные СМИ пишут, что Иран экспортирует нефть в Европу. Да! Мало того, Иран экспортирует нефть в 17 стран мира", - сказал министр. По его словам, исламская республика находится в состоянии экономической войны и не будет оглашать статистику. "Какое бы правительство не пришло к власти в США, оно не повлияет на продажу иранской нефти", - подчеркнул Оуджи.
Ранее газета Financial Times со ссылкой на данные аналитической компании Vortexa сообщила, что объем экспорта иранской нефти достиг шестилетнего максимума, в основном за счет поставок в Китай. Как отметило издание, за первые три месяца 2024 года Иран в среднем поставлял по 1,56 млн баррелей в сутки, что стало самым высоким показателем с 2018 года