Աշխատանքից ազատել են ոչ միայն Սամվել Թոփալյանին, այլև «Գոյ» թատրոնի ողջ անձնակազմին. Արթուր Սահակյան
Աշխատանքից ազատել են ոչ միայն Սամվել Թոփալյանին, այլև թատրոնի ողջ անձնակազմին. 168.am-ի հետ զրույցում ասել է «Գոյ» թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար, ռեժիսոր Արթուր Սահակյանը։
Նա նշել է, որ թատրոնի բոլոր աշխատակիցներին Գաբրիել Սունդուկյանի անվան ակադեմիական թատրոնից ազատել են, որպեսզի գնան աշխատանքային նոր պայմանագիր կնքեն, սակայն թատրոնի անձնակազմը չի գնում։
«Մեզ առաջարկեցին, որպեսզի գնանք նոր պայմանագիր ստորագրենք, որով մտնելու ենք Սունդուկյան թատրոնի կազմի մեջ, բայց որևէ մեկը չի գնացել, ուստի բոլորի հետ պայմանագրերը լուծարել են։
Որևէ մեկս նոր պայմանագիր չենք կնքելու, մեր նախկին ասածները հո ստից բա՞ն չեն։ Մենք ունենք դիրքորոշում, ունենք մեր օջախը, որը, ի դեմս այս իշխանության, փորձում են կուլ տալ՝ քաղաքական դրդապատճառներով։ Մեր միակ աշխատակիցը՝ մաքրուհին, ով համատեղությամբ նաև Սունդուկյան թատրոնում էր աշխատում, միայն նա է գնացել նոր պայմանագիր կնքել, քանի որ նախկինում էլ էր համատեղությամբ այնտեղ աշխատում»,- նշել է Արթուր Սահակյանը։

Артур Саакян: Уволили не только Самвела Топаляна, но и весь наш коллектив
Уволили не только Самвела Топаляна, но и весь коллектив театра. Об этом заявил в интервью 168.am художественный руководитель, режиссер театра «Гой» Артур Саакян.
По его словам, все сотрудники театра уволены из Государственного академического театра имени Сундукяна для подписания нового трудового договора, но их коллектив этого не делает.
«Нам предложили подписать новый договор, по которому мы вступим в состав театра имени Сундукяна. Но никто не пошел, поэтому договоры расторгнуты со всеми. Мы не собираемся ни с кем заключать новый договор. У нас есть позиция, есть свой очаг, который в лице этой власти пытаются проглотить по политическим мотивам», - добавил Саакян.
Напомним, что решением Правительства Армении акт об объединении Государственного академического театра имени Сундукяна и Национального экспериментального центра исполнительских искусств «Гой» был подписан 15 января в установленном порядке. Однако актерский и творческий коллектив театра «Гой» против этого объединения, они хотят выступать как отдельный театр, оспаривая решение Правительства об объединении в суде. А с конца марта двери театра закрыты, и актеры не могут войти в помещение и репетировать.